SARAJEVO, Konstantno raste iznos potpisanih, a neiskorištenih milijardi maraka kredita za brojne projekte u BiH. Trenutno je neiskorišteno 2,33 milijarde KM povoljnih kredita, dok se istovremeno BiH i entiteti sve više zadužuju za finansiranje rastuće javne potrošnje.
Zbog toga su međunarodne finansijske organizacije od BiH prošle godine naplatile još veće penale. Umjesto da budu utrošene za dobro građana, vlasti u BiH su zbog svoje nesposobnosti platili 3.875.546 KM na ime troškova koji se obračunavaju na neiskorištena, a odobrena sredstva “commitment fee”, saznaje Capital.ba u Ministarstvu finansija i trezora BiH.
„To je dvostruka šteta. Prva je što nekoristite sredstva koja vam trebaju, a druga je što plaćate penale. Niste ni digli sredstva, nego ste planirali da to uradite“, kaže Miloš Todorović iz Udruženja ekonomista RS SWOT.
I dalje najveći iznos penala se plaća na stotine miliona odobrenih, a nepovučenih za Koridor 5C. Milionske kazne se zbog nedomaćinskog planiranja funkcionera plaćaju i za projekte „Željeznice 2“, rekonstrukciju i izgradnju regionalnih puteva.
„To su sredstva poreskih obveznika i u svakom slučaju neko iz vlasti ko potpisuje sredstva, ko povlači ugovore bez prethodnog plana kako ih upotrijebiti morao bi snositi odgovornost“, ističe Duljko Hasić ekonomski analitičar Spoljnotrgovinske komore BiH.
Najviše penala konstantno naplaćuje Evropska banka za obnovu i razvoj. BiH ih uglavnom plaća zbog tromosti u realizaciji projekata kod krajnjih korisnika kredita koji se uglavnom nalaze na entitetskom nivou. Da su bili efikasniji, ne samo da ne bismo plaćali penale nego bi odobrene dvije milijarde maraka bile iskorišćene za otvaranje novih radnih mjesta.
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Sta guzonje briga za penale. Vazno je samo se slikati prilikom potpisivanja nekog projekta i reći ovo sam ja obezbijedio, od sada samo zlatnom kasikom…
Ima li iko realnu odgovornost za to? Hoće li iko odgovarati za tu u krajnjoj liniji bahatost dok je većina građana na rubu kontejnera?
interesuje me sta je sa reformom penzijskog sistema RS,sve je vjerovatno stalo zbog problema oko izbora Vlade.eto politicari BiH se igraju sa narodom.cijene nafte rastu,Evropa i Amerika se bori sa problemima,vidimo da je penziski sistem i u mnogim EU zemljama neodrziv(a mi ga prepisujemo sebi),problemi na sve strane.a mozda su ove medjusobne svadje politicara trik za narod.jer ekonomska situacija u BiH je neresiva,pa su parlamentarci naduvali sebi dobre plate i guraju dok god se budzetski tocak okrece,a za narod nema nista jer se nemogu dogovoriti na nacionalnoj osnovi.za omladinu se zna ona ce put Evrope da radi za Evropske penzionere jer je ocito da tamo nema ko da radi i da je njihov penz.stub ozbiljno uzdrman.i sve tako nekako dok se ne dogodi scenario Tunisa.ali to je kasno, stvari treba rjesavati dok ima nekih mogucnosti.mi smo narod koji nema sluha nizasta.pustimo da nam opljackaju preduzeca,pustimo da nas izvaraju akcijski fondovi,pustimo da nas banke prezaduze i izvaraju,pustimo da nam zemnju daju pod koncesiju,otmu ustedjevinu,otimaju penziju naime toboz socijalne pravde i nagradjuju Mastla,otkupljivali smo i stanove koji su davno amortizovani itd.pa kad sve ovo uobzirimo zar Merkelovoj treba Hrvatska,Srbija i BiH,U EU.
ali možda su ti penali manji od kamata na te kredite (da su se počeli korisiti a ne donose željenu stopu dobiti),…mislim…mrzim kad objave informaciju kojoj fali još 98 % podataka da bi bila potpuna…pa ne znaš ni šta bi zaključio