BANJALUKA, SARAJEVO, BiH je po uslovima za poslovanje zadržala 110. poziciju na svjetskoj ljestvici zemalja, ali s izraženim napretkom u oblasti registracije vlasništva, otkriva novi globalni izvještaj Svjetske banke “Doing Business 2011”.
BiH je u lanjskom izvještaju bila rangirana na 116. mjestu, ali je sada iz bodovanja izbačen segment lakoće zapošljavanja radnika, tako da je u revidiranom prošlogodišnjem i u ovom izvještaju svrstana na 110. mjesto.
U oblasti registracije vlasništva BiH se popela za čak 38 pozicija, sa 141. na 103. mjesto, među 183 rangirane države svijeta, jer je broj dana za dobijanje dozvola skraćen sa 84 na 33, s tim da su troškovi registracije koji čine 5,3 odsto vrijednosti imovine neznatno viši nego lani.
“Veoma smo zadovoljni što je jedan od naših projekata, zemljišno-knjižne registracije, pomogao ostvarivanju napretka u registraciji vlasništva. To je rezultat sistematskog i konzistentnog napora sudstva i Ministarstva pravde BiH”, rekao je Marko Mantovaneli, šef Kancelarije Svjetske banke u BiH, na prezentaciji izvještaja u Sarajevu.
BiH je pohvaljena i u oblasti poreske politike, odnosno za pojednostavljenje oporezivanja radne snage i smanjenje doprinosa za socijalno osiguranje, ali je, uprkos tome, ostala na lanjskoj nezavidnoj 127. poziciji.
U preostalih sedam analiziranih područja, pak, bilježimo pad na globalnoj ljestvici, koji je bio najizraženiji u prekograničnoj trgovini, gdje smo se spustili za 15 stepenica, sa 56. na 71. mjesto.
“Pad je zabilježen u oblasti prestanka poslovanja, dobijanja građevinskih dozvola, dobijanju kredita i trgovini s inostranstvom, ali ne zbog loših reformi BiH, već zbog toga što su neke druge zemlje više napredovale”, kazao je Mantovaneli.
Posmatrajući zemlje regiona, BiH je iza sebe ostavila samo Kosovo-UNMIK, koji je rangiran na 119. poziciji, dok su ostale zemlje daleko ispred. Predvodi ih Makedonija na visokom 38. mjestu, zatim Slovenija na 42. Bugarska je 50, Rumunija 54, Crna Gora 66, Albanija 82, Hrvatska 84, dok je Srbija na 89. mjestu.
Domaći ekonomisti ukazuju da je BiH i dalje daleko od zemalja privlačnih za poslovanja, prvenstveno zbog lošeg imidža ratne prošlosti, turbulentne političke situacije, te neefikasne administracije.
Duško Jakšić, direktor Ekonomskog instituta iz Banjaluke, kaže da loša pozicija BiH u regionalnim i svjetskim okvirima nije odraz loše zakonske regulative, već institucija koje ih ne sprovode na predviđeni način.
“Pogledajte samo blokade u radu Savjeta ministara i Spoljnotrgovinske komore BiH, koje, naravno, utiču na poslovni ambijent”, ističe Jakšić.
On kaže da BiH u stvaranju uslova za bolje poslovanje mora poraditi na sustizanju zemalja u okruženju. Tu, navodi, treba krenuti od rješavanja problema u regionalnoj zoni slobodne trgovine CEFTA, od nepriznavanja bh. sertifikata do dokazivanja porijekla robe.
Ekonomski oporavak bez zapošljavanja
Šef Kancelarije Svjetske banke u Sarajevu Marko Mantovaneli rekao je da u BiH postoje signali ekonomskog oporavka, ali je to, ukazuje, oporavak bez otvaranja novih radnih mjesta.
“Zbog toga je veoma važno preduzetnicima i poslodavcima olakšati otvaranje novih radnih mjesta. Mi ćemo se s novoizabranim vlastima fokusirati na dva od devet indikatora – pokretanje poslovnih djelatnosti i dobijanje potrebnih dozvola”, rekao je Mantovaneli. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.