SARAJEVO – BiH je u prošloj godini u trgovinskoj razmjeni poljoprivredno-prehrambenim proizvodima sa svijetom zabilježila deficit od 3,5 milijardi KM, a pokrivenost uvoza izvozom iznosi 23 odsto, što ukazuje na visoku osjetljivost BiH na nagle promjene i poremećaje u trgovini hranom.
Ovo je navedeno u analizi trgovinske razmjene poljoprivredno-prehrambenih proizvoda BiH sa svijetom za 2023. godinu koju je pripremilo Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa, a usvojio Savjet ministara BiH.
Prema ovoj analizi, ukupan obim trgovinske razmjene poljoprivredno-prehrambenim proizvodima u stalnom je porastu, ali izvoz u posljednje dvije godine stagnira na nivou od milijardu KM.
Istovremeno, uvoz raste i dostigao je vrijednost od 4,5 milijardi KM u 2023. godini.
Poljoprivredno-prehrambeni proizvodi čine solidnih šest odsto u ukupnom izvozu iz BiH na inostrano tržište, dok je na strani uvoza taj dio veći i iznosi oko 16 odsto.
BiH nema jasnu konkurentnu prednost, osim u mljekarskom, voćarskom i povrtarskom podsektoru.
Vodeći izvozni proizvod i dalje je ulje od sjemena suncokreta, koji je zabilježio pad izvoza za 19 odsto u 2023. godini, dok je manji izvoz evidentan i za bijeli šećer za 40 odsto, te smrznute maline za 34 odsto, navedeno je u analizi.
U ovoj analizi se navodi i da je Evropska unija tradicionalno ključni trgovinski partner BiH.
“Oko 55 odsto uvoza poljoprivredno-prehrambenih proizvoda u BiH je iz EU, dok se na tržište EU iz BiH plasira oko 46 osto ukupnog izvoza poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, a najviše u Hrvatsku, Njemačku, Italiju, Sloveniju i Austriju, i u nešto manjim iznosima u Švedsku i Francusku. Istovremeno, oko 85 odsto ukupnog uvoza poljoprivredno-prehrambenih proizvoda iz Evropske unije na tržište BiH jeste iz Hrvatske, Njemačke, Italije, Poljske, Mađarske, Holandije, Austrije i Slovenije”, navedeno je u analizi.
Takođe, u ovoj analizi se navodi i da je CEFTA tržište, gdje prednjači Srbija, značajan trgovinski partner BiH kada je riječ o trgovinskoj razmjeni poljoprivredno-prehrambenih proizvoda. Iz BiH je na ovo tržište tokom 2023. godine izvezeno oko 41 odsto ukupnog izvoza poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, dok je uvezeno oko 29 odsto.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Zar nije bila skoro vijrest da dijaspora pošalje skoro 4 mrd. maraka? To je taman to, još nešto malo od prostitucije i kokaina, i eto ti naše ekonomije, u stvari smo u suficitu haha