BANJALUKA, Više od 20 ekonomski razvijenijih zemalja nema diplomatsko-konzularna predstavništva u BiH, a još neke su zatvorile svoje ambasade ili to uskoro namjeravaju da učine.
Zbog ovog trenda u diplomatiji najbliže ambasade pojedinih zemalja nalaze se tek u Beogradu, Zagrebu, Beču ili Budimpešti.
Da bi dobili vizu za Kanadu, Indiju, Kipar ili Tajland stanovnici BiH moraju putovati u Budimpeštu, najbliži put do vize za Australiju je Beč, dok Meksiko pokriva BiH iz Beograda.
BiH nerezidentno “pokriva” čak 16 zemalja iz Budimpešte, pet iz Beča i nekoliko iz Beograda.
– BiH ne “pokriva” mnogo ambasada iz Beograda, jer u ratnom i poslijeratnom periodu, kada su se otvarale ambasade, mnoge zemlje sa Beogradom nisu bile u najboljim odnosima pa su se odlučivale za Mađarsku – kažu upućeni u diplomatske odnose.
Istakli su da mnoge zemlje tretiraju region kao bivšu Jugoslaviju pa se odlučuju da ne otvaraju u svakom glavnom gradu ambasadu da bi smanjili troškove, što je postalo posebno važno u vrijeme globalne ekonomske krize.
To je, međutim, otežavajuća okolnost za stanovnike BiH, ali i za strance kojima su potrebne informacije o nekoj zemlji regiona.
Da bi smanjile troškove diplomatskih misija u svijetu mnoge zemlje su u posljednje vrijeme odlučile da zatvore ambasade u BiH.
Kanada je prošle godine zatvorila svoju ambasadu u Sarajevu, a isti potez za ovu godinu najavila je Danska koja bi ključ u bravu svoje ambasade trebalo da stavi u septembru. Prema nezvaničnim informacijama, tim putem krenuće i Portugalija, dok su Njemačka i Francuska zatvorile svoja konzularna predstavništva u Banjaluci. Belgija je zatvorila ambasadu još 2000. godine i u BiH ima samo predstavništvo.
Zamjenik ministra inostranih poslova BiH Ana Trišić-Babić kazala je “Glasu Srpske” da nije iznenađena odlukama o zatvaranju diplomatsko-konzularnih predstavništava u BiH.
– BiH apsolutno više nije politički interesantna, što je dobar znak, jer ambasade u principu ne treba da se miješaju u unutrašnju politiku zemlje nego da razvijaju ekonomske i kulturne odnose. Kod nas su se ambasade previše miješale u unutrašnje stvari BiH – istakla je Trišić-Babić.
Iako mnogi zatvaranje diplomatskih predstavništava zemalja EU povezuju sa nedavnim stupanjem na snagu odluke o viznoj liberalizaciji za BiH, Trišić-Babić je istakla da to nije osnovni razlog.
– Liberalizacija viznog režima nije razlog zbog kojeg članice EU razmišljaju o zatvaranju DKP-a. Zemlje te odluke donose na osnovu svojih globalnih interesa – naglasila je Trišić-Babić.
Ekonomisti, međutim, upozoravaju da zatvaranje ambasada i predstavništava stranih zemalja može imati negativne posljedice za ekonomsku saradnju i izlazak domaćih preduzeća na inostrana tržišta.
.
Arapski interes
Jedine zemlje koje u posljednje vrijeme iskazuju interesovanje za otvaranje ambasada i predstavništava u BiH dolaze iz arapskog svijeta. Svoja predstavništva u BiH otvorili su Kuvajt i Katar.
– U posljednjih nekoliko godina povećava se broj zemalja iz arapskog svijeta koje otvaraju ambasade u Sarajevu. Postoji volja svih azijsko-afričkih zemalja jer je BiH tim zemljama ulaz u Evropu – rekla je Trišić-Babić. Glas Srpske