BRČKO, Fabrika ulja Bimal Brčko poljoprivrednicima u 2010. godini garantuje otkupnu cijena od 510 KM po toni za uljanu repicu, što je za oko 14% veća cijena u odnosu na prethodnu godinu. U žetvi Bimal je za ugovorenu proizvodnju isplaćivao cijenu od 540 KM po toni, rekao je danas Aleksandar Duvnjak, šef sektora komercijale Bimala u Laktašima na okruglom stolu „Pripreme za sjetvu uljane repice u 2010. godini u skladu sa strateškim dokumentima RS, BiH i EU“.
Okrugli sto u hotelu „San“ okupio je stručnjake u oblasti poljoprivredne proizvodnje uljanog sjemena, predstavnike poljoprivrednog instituta RS-a, ministarstva poljoprivrede RS-a, predstavnike BIMAL d.d. Brčko te Syngenta iz Gradiške.
Centralno mjesto tokom okruglog stola zauzela je prezentacija predstavnika BIMAL d.d., koji su tokom prezentacije na temu „Potrebe za sjetvu uljane repice sa osvrtom na ugovaranje u 2010. godini“ istakli kontinuirane napore i predstavili ovogodišnje planove koji imaju za cilj povećanje udjela domaćih sirovina u proizvodnji jedinog proizvođača jestivog ulja u Bosni i Hercegovini.
Tokom svog obraćanja prisutnima mr. Ševal Suljkanović, pomoćnik generalnog direktora za privrednu politiku BIMALa istakao je da je jedan od najbitnijih faktora za poljoprivrednike koji se bave ili su u procesu donošenja odluke o uzgoju uljarica, činjenica da Bimal tokom proteklih šest godina nudi siguran otkup uljarica po tržišnim cijenama i da konstantno vrši ulaganja kada je riječ o unapređenju proizvodnje uljarica. „Kontinuirano ulažemo i trudimo se ponuditi razlog više svim poljoprivrednicima koji se odluče na uzgoj uljanog sjemena. BIMAL je stabilan i pouzdan partner koji ulaganjem kako u sekundarnu tako i u primarnu poljoprivredu nastoji unaprijediti indrustrijsku granu koja doprinosi ekonomskom razvoju ove zemlje.“, istakao je Suljkanović.
Aleksandar Duvnjak, šef sektora komercijale Bimala rekao je da u saradnji sa institutom i zavodom poljoprivrednicima Bimal pruža maksimalnu podršku u procesu proizvodnje, te nastoji i dalje proširiti aktivnosti u obezbijeđivanju što boljih uslova za uzgoj uljanog sjemena.“
Duvnjak dodao je da je današnji okrugli sto još jedan korak naprijed ka povećanju poljoprivredne površine pod uljaricama i podsticanje svih relevantnih institucija za daljni razvoj ove industrijske grane, kao i razvoja poljoprivrede u cjelini. Duvnjak je posebno naglasio da je u narednom periodu neophodno da se pokrene i što prije završi proces ukrupnjavanja zemljišnih posjeda, odnosno agrarna reforma, bez koje je nemoguć rast poljoprivredne proizvodnje u BiH, a samim tim i dohotka.