BANJALUKA, Narodna skupština Republike Srpske izabrala je danas Aleksandra Džombića za predsjednika Vlade Srpske i članove njegovog kabineta.
Ovu odluku podržalo je 46 poslanika, protiv je bilo 30 narodnih poslanika i niko uzdržan.
Za ministra za ekonomske odnose i regionalnu saradnju izabrana je Željka Cvijanović, koja je rođena 1967. godine u Tesliću. Završila je Filozofski fakultet – Odsjek za engleski jezik i književnost u Sarajevu, kao i postdiplomski studij na Pravnom fakultetu u oblasti diplomatsko-konzularnog prava i odbranila rad pod nazivom “Međunarodno-pravni položaj Evropske unije”.
Cvijanovićeva je radila kao asistent u Misiji EU u BiH (EUMM), bila je savjetnik predsjednika Vlade Milorada Dodika za evropske integracije i saradnju sa međunarodnim organizacijama i šef kabineta premijera, a rukovodila je Jedinicom za koordinaciju i evropske integracije.
Ministar pravde Džerard Selman rođen je 1958. godine u Kotor Varoši, gdje je završio osnovnu školu. Srednju upravnu školu i Pravni fakultet završio je u Banjaluci. Položio je pravosudni ispit i ispit za notara. Radio je u Vojnom pravobranilaštvu Prve armijske oblasti Beograd. Selman je radio kao sekretar i zamjenik direktora “Jelšingrada” Kotor Varoš.
Od 2001. godine radio je kao advokat, a od 2005. ministar je pravde RS. Oženjen je i otac dvoje djece.
Za ministra za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju izabrana je Srebrenka Golić, koja je rođena 1958. godine. Gimnaziju i Pravni fakultet završila je u Banjaluci.
Bila je šef kabineta i savjetnik predsjednika Vlade Republike Srpske Milorada Dodika. Na ovu funkciju došla je sa mjesta direktora Službenog glasnika RS.
Novi ministar za izbjeglice i raseljena lica je Davor Čordaš, rođen 1959. godine. Završio je Prirodno-matematički fakultet u Sarajevu. Bio je potpredsjednik RS u proteklom mandatu.
Ministar finansija Zoran Tegeltija rođen je 1961. godine. Diplomirao je ekonomiju u Sarajevu, a doktorirao ekonomske nauke u Beogradu. Radio je u Rafineriji nafte u Brodu, Poreskoj upravi Republike Srpske, Upravi carina, a do ovog imenovanja bio je načelnik opštine Mrkonjić Grad.
Ministar nauke i tehnologije Jasmin Komić rođen je 1956. godine. Na ekonomskom fakultetu u Banjaluci diplomirao je 1979. godine, a postdiplomski studij završio je na Ekonomskom fakultetu u Beogradu, gdje je magistrirao 1986. godine.
Doktorirao je 1990. godine na Ekonomskom fakultetu u Banjaluci, gdje radi kao redovni profesor od 2004. godine. Do ovog imenovanja bio je zamjenik gradonačelnika Banjaluke.
Ministar uprave i lokalne samouprave Lejla Rešić rođena je 1981. godine u Prijedoru, gdje je završila Gimnaziju 2000. godine, a Fakultet političkih nauka u Sarajevu 2005. godine.
Radila je na sarajevskom Radiju 202, od 2006. godine radi, sa prekidima, na Radio-televiziji Republike Srpske, a jedno vrijeme bila je dopisnik sarajevskog “Oslobođenja”. Nije udata i nema djece.
Novi ministar porodice, omladine i sporta Nada Tešanović rođena je 1952. u Banjaluci, gdje je završila osnovnu školu 1967. i Gimnaziju 1971. godine, a Ekonomski fakultet u Zagrebu 1976. godine.
Tešanovićeva je predavala u nekoliko banjalučkih srednjih škola, a protekle četiri godine bila je potpredsjednik Narodne skupštine RS iz reda hrvatskog naroda. Udata je i majka dvoje djece.
Ministar unutrašnjih poslova Stanislav Čađo rođen je 1961. godine u Gradišci. Gimnaziju i Pravni fakultet završio je u Banjaluci. Radio je u izdavačkom preduzeću ”Vuk Karadžić” Beograd, poslovna jedinica Banjaluka, u radnoj zajednici društveno političkih organizacija opštine Laktaši, kao i trgovačkom preduzeću ”Sim prom”, kao rukovodilac komercijalnih poslova.
Čađo je bio direktor ODP “Tehnogas”, te ministra unutrašnjih poslova u prethodnoj vladi. Oženjen je i otac dvoje djece.
Ministar trgovine i turizma je Gorana Zlatković rođena 1951. godine u Bosanskoj Krupi. Završila je Pravni fakultet u Banjaluci i položila pravosudni ispit u Sarajevu. Obavljala je poslove tužioca u Okružnom tužilaštvu Doboj. Od 2008. godine bila je potpredsjednik Visokog i tužilačkog savjeta /VSTS/ BiH.
Za ministra saobraćaja i veza ponovo je izabran Nedeljko Čubrilović /1953/, koji je osnovnu školu završio u rodnoj Krupi na Vrbasu 1968. godine, Srednju mašinsku tehničku školu u Jajcu četiri godine kasnije, a Mašinski fakultet u Banjaluci 1978. godine.
Radio je u preduzeću “Rudi Čajavec Banjaluka”, Javnom komunalnom preduzeću Banjaluka, Direkciji za puteve RS i preduzeću “NIS promet”. Oženjen je i otac je dvoje djece.
Ministar industrije, energetike i rudarstva Željko Kovačević rođen je 1957. godine u Bihaću, doktor je ekonomskih i magistar pravnih nauka sa dugogodišnjim radnim iskustvom u privredi i javnoj upravi. Trenutno obavlja funkciju direktora Elektrokrajine Banjaluka.
Novi ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede je Miroslav Milovanović, rođen 1975. godine u Bijeljini, diplomirao na Veterinarskom fakultetu u Beogradu.
Za ministra prosvjete i kulture ponovo je izabran Anton Kasipović, koji je rođen 1956. godine u Banjaluci, gdje je završio osnovnu i srednju školu i diplomirao na Pravnom fakultetu. Kao dugogodišnji novinar, a potom i direktor i glavni i odgovorni urednik dnevnog lista “Glas Srpske”, dao je značajan doprinos objektivnom i pravovremenom informisanju javnosti u Republici Srpskoj.
U bogatoj novinarskoj karijeri radio je kao dopisnik Radio-televizije Sarajevo, kao urednik u dnevnom listu “Nezavisne novine”, te direktor marketinga Javnog RTV servisa BiH. Po nacionalnosti je Hrvat. Oženjen je, otac jednog djeteta.
Ministar zdravlja i socijalne zaštite ponovo je Ranko Škrbić, rođen 1961. godine u Banjaluci, gdje je završio Gimnaziju, a zatim Medicinski fakultet prosječnom ocjenom devet.
Završio je postdiplomske studije na Univerzitetu u Zagrebu, gdje je 1991. godine odbranio magistarsku tezu, a 1994. godine, na Univerzitetu u Beogradu, odbranio doktorsku disertaciju. Kao stipendista Vlade Japana proveo je godinu dana na istraživačkom studiju na Sinsu Univerzitetu u Japanu, a zatim završava i specijalizaciju iz Kliničke farmakologije na Univerzitetu u Novom Sadu. U više navrata boravio je na studijskim usavršavanjima u Londonu, Bristolu, Štokholmu i Barseloni.
Na Medicinskom fakultetu u Banjaluci profesor je farmakologije. Osnivač je Nacionalnog informativnog centra za lijekove RS, te Instituta za zdravstveni menadžment. Udovac je i otac dvoje djece.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Petar Đokić, rođen je 1961. godine u Brčkom. Ekonomski fakultet završio je u Beogradu . Bio je direktor privatnog trgovačkog preduzeća “Inter-market” Brčko.
12 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Nešto mi je previše pravnika u ovoj Vladi.
Nova sita o klinovima vise, stara sita smo već upoznali!
dok god nekog sa iskustvom RAJKA DUKICA ne stavimo za ministra privrede od privrede nista.covjek sa iskustvom u javnoj upravi za ministra privrede.svasta.vazno je da neke licnosti kao sto su (Tesanovic i drugi) gledamo na sceni vise od 10 godina.ljudi, zar nije vrijeme da ministarstva popunjavamo najstrucnijim a ne da samo vrtimo iste ljude sa jedne funkcije na drugu.tuzan je ovo zbor,osim par izuzetaka.
Ne moze Dukic, vec je u penziji, po zakonu ne moze raditi.
@4
Ono što ne znaš ne petljaj se, pročitaj Zakon o PIO, plati doprinose i radi do stote godine, ako ti Bog da.
Šta treba, da gleda kako sve ovo propada, treba svi da mu idu na noge i pitaju za najobičniji savjet, ali nije nikome interes.
Nevjerovatno. Član SNSD, kako se predstavio, za ministra privrede predlaže Rajka Dukića ”čovjeka sa iskustvom” u privredi, a pri tome ne spominje o njegovom višedecenojskom iskustvu u kriminalu i otimačini narodnog blaga, zbog čega godinama ne smije da dođe u svoje Miliće, niti da pređe Drinu i dođe u Republiku Srpsku u kojoj je mnoge važne ljude odavno korumpirao i skoro niko i ne pomišlja da ovog kriminalca svjetskog formata privede pravdi, makar za krađu Elektroprivrede Republike Srpske u vrijeme kada je bio uz Dodikov blagoslov predsjenik Upravnog odbora ovog preduzeća.
Ma dajte – pokazite koje je on preduzece kupio, a da ga nije uzeo u takozvanom stecajnom postupku, ostavljajuci drzavi svu socijalu i dugove. Kuri covek samo imovinu, pa onda vidi – “uspjesan”. Sto nije kupio makar jedno sa nekih 20 mil.dugova i 300 radnika pred penziju, bolesnika, invalida itd???
@Aleksandre “Đukanoviću”, ako si imalo pametan, shvatio bi da takvom detonacijom laži i neistina jedino si prispio nekoj lokalnoj seoskoj kafani u kojoj svaka zdravica počinje sa tezom “sve će to narod pozlatiti”. Ne znam samo odakle takva doza mržnje i bijesa prema gospodinu čovjeku, biznismenu “svjetskog formata” koji radi i stvara ? Očigledno da si neki neurotičar čim prezireš sve što je progresivno, ili možda propali SDS-ovac koji ne zna šta će i gdje će. Pusti kvalitetne ljude da rade svoj posao, a ja sam uvjeren da bi Dukić kao premijer RS, a ne ministar privrede, načinio prave korake i transformisao RS u ekonomskog giganta u regionu.
E, moja Aleksandre, dobro te prozvao ”poduzetnik”, poznat si iz te plaćeničke falange, da blatiš ovog čovjeka. Sve znaš, osim da je Rajko Dukić, prisutan na cijeloj zemaljskoj planeti, a širiti laži da ne smije doći u ”svoje Miliće”, upravo takve zbog takvim mržnji di doza bijesa prema bizmismenu ”vanevropskog formata” ti raspravljaš o njemu.Nisi dostojan pomenuti mu ime, pitaj onog bradonju iz vaše falange, da li još ima šta da iznlosi neistine,a pitaj bradonju koliko će mu platiti odštete, on i njegovi pajtaši koji su bradonju plaćali.Provjeri, pa onda napiši, laži ne širi.Rajko je više u Pekingu,nego u Milićima,
o čemu pričaš, sjedi u seosku kafanu i pocrkajte zbog ovog čovjeka koji malo prije prođe kroz Miliće-centar, ali šta je trebao da se tebi javi, da popijete kafu i položi račune o svom radu……………..bolestan si…
Mislim da je suvisan svaki komentar….ali zaista!?…
da je Bogdo više pravnika državnika bila bi naprednija država, u prvi plan te društvene nauke, jer DOKTORI SU ZANATLIJE, PRIJE SE ODNOSE PREMA NARODU KAO PREMA PACIJENTU nego da suštinski rade za njegov napredak, budući da su AMORALNI (NJIH90%)
Kakva li je budućnost ,šta nose promjene za ove gore izbiografisane??