BANJALUKA, Predstavnici bivših radnika Fabrike alatnih mašina “Jelšingrad” Banjaluka uputili su danas dopis banjalučkom Okružnom privrednom sudu u kojem traže da što hitnije izvrši obaveze prema stečajnom upravniku, kako bi se u potpunosti mogao realizovati plan revitalizacije ovog preduzeća sa Vladom Republike Srpske.
Nakon današnjeg sastanka sa bivšim radnicima “Jelšingrada”, stečajni upravnik preduzeća Aleksa Nježić rekao je novinarima da je imovina preduzeća hipotekarno opterećena, zbog čega još uvijek nije u mogućnosti da sačini diobni bilans preduzeća kako bi se išlo na sklapanje ugovora sa Vladom RS o primopredaji imovine preduzeća.
Nježić je podsjetio da je nakon otvaranja stečajnog postupka u “Jelšingradu”, jedan hipotekar upisao svoje hipotekarno pravo, na koje je uložena žalba sudu na koju još nema odgovora.
“Kada budem znao hipotekare i redoslijed upisa, sačiniću diobni bilans preduzeća koji će zatim biti objavljen u `Službenom glasniku RS`. Potom će biti sačinjen ugovor sa Vladom RS o formiranju novog preduzeća”, objasnio je Nježić.
On je podsjetio da je cjelokupna imovina “Jelšingrada” procijenjena na 24 miliona KM, koju je Vlada RS kupila za trećinu iznosa, odnosno za 8.230.000 KM. Predviđeno je da kupac pet godina nastavi osnovnu djelatnost preduzeća i da ima najmanje 100 zaposlenih, od čega 60 koji su ranije radili u ovom preduzeću.
Nježić je rekao da su dugovanja prema radnicima bila oko 8,5 miliona, od čega je isplaćeno 1,2 miliona po višem isplatnom redu, dok će se po okončanju hipoteke krenuti u opšti isplatni red.
On je dodao da sporna hipoteka u “Jelšingradu” iznosi 2,4 miliona, koja će značajno uticati na procenat isplate opšteg isplatnog reda.
Predstavnik bivših radnika FAM “Jelšingrad” Nedo Nikodinović rekao je da još nisu isplaćene obaveze prema svim radnicima u ovom preduzeću, te da nekadašnji radnici ovog preduzeća očekuju da “Jelšingrad” ponovo zaživi i krene sa proizvodnjom, jer može postati pokretač industrije u RS.
Jovan Knežević, koji je kao inženjer zaštite na radu 30 godina proveo u “Jelšingradu”, rekao je novinarima da je ovo preduzeće, koje je u stečaju od avgusta, došlo do faze prvog isplatnog reda, a cilj je da u narednoj fazi dođu do opšteg isplatnog reda i da Vlada RS uđe u posjed preduzeća, te osnuje rukovodstvo kako bi krenuli sa radom.
Zoran Đurđević, koji je u “Jelšingaradu” radio 37 godina, kaže da je u najtežoj situaciji jer ga niko neće primiti da radi sa 59 godina starosti.
“Nas radnike najviše boli činjenica što su svi članovu upravnih i nadzornih odbora sve naplaćivali, a radnicima plate nisu davali”, tvrdi Đurđević.
On je rekao da je radnicima isplaćeno sedam plata umjesto devet, što je protivzakonito.