BEOGRAD, Robna razmjena Srbije i Njemačke bilježi blagi pad, kao posljedica recesije u svijetu, i njena vrijednost je za prvih 11 mjeseci prošle godine iznosila oko 2,6 milijardi dolara, pokazali su podaci Privredne komore Srbije (PKS).
Vrijednost srpskog izvoza u Njemačku u tom periodu iznosila je oko 814,7 miliona dolara, dok je uvoz u Srbiju iz te zemlje bio oko 1,8 miliona dolara. Spoljnotrgovinski deficit na srpskoj strani iznosio je oko milijardu dolara.
Njemačka je prošle godine bila na drugom mjestu po ostvarenom izvozu u odnosu na 159 zemlje svijeta, a na prvom mjestu po ostvarenom uvozu Srbije u odnosu na 197 zemlje svijeta.
Najzastupljeniji proizvodi u izvozu su djelovi za mašine, propen, maline, proizvodi u koturovima toplo valjani, gume za putničke automobile, kaučuk, tvrda pšenica, hula hop čarape, toplo valjane table, proizvodi od legiranog aluminijuma, hladno valjane trake, žuti kukuruz …
Proizvodi koji su najviše zastupljeni u uvozu su putnička vozila (nova i upotrebljavana), djelovi za mašine, šleperi, lijekovi, kamioni, prikolice i poluprikolice, proizvodi od legiranog aluminijuma, autobusi, novinska hartija, drumski tegljači…
Robna razmjena Srbije i Njemačke dostigla je rekordnu vrijednost 2008. godine i iznosila je oko 3,8 milijardi dolara, podsjeća se u saopštenju.
“Njemačka je bila i ostala jedan od vodećih partnera Srbije u svim sektorima privrede”, ističu stručnjaci PKS i dodaju da je Srbija interesantan privredni partner za Njemačku, kako zbog svojih privrednih resursa i strukture svoje privrede, tako i apsorpcione mogućnosti svoga tržišta.
Njemačka je takođe jedan od najvećih donatora Srbije sa 470 miliona evra pomoći u proteklih šest godina, pri čemu je u posljednje dvije godine pomoć prvenstveno bila namjenjena sektoru energetike, komunalnih usluga i finansijskom sektoru.
Prema podacima ambasade Njemačke u Beogradu, ulaganja njemačkih firmi u Srbiji u procesu privatizacije dostigla su cifru od oko 1,2 milijarde evra, a predstavništvo njemačkih komora u Beogradu smatra da su njemačke firme znatno više uložile u privredu Srbije, nego što zvanične statistike pokazuju, jer se procjenuje da je više od trećine svih austrijskih investicija porijeklom njemački kapital.
Njemačka kompanija “Reum”, kako je najavljeno, nastavlja izgradnju fabrike za proizvodnju autodjelova u Svilajncu 1. februara 2010. godine, a ta kompanija namjerava da do 2012. zaposli više od 350 radnika, koje će poslati na obuku u Njemačku.
Kompanija “Medsorga” gradiće u Kraljevu fabriku za reciklažu – preradu otpada, čiji kapacitet treba da bude veći od potreba te opštine, što bi omogućilo priključivanje novih partnera iz tog dijela Srbije, a projekat bi dobio regionalni značaj.
U Srbiji je prisutno više od 250 predstavništava njemačkih firmi iz gotovo svih grana privrede.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.