BOSTON, Imućni Amerikanci nezadrživo povlače svoj kapital iz švajcarskih banaka, zaključak je istraživanja konsultantske kompanije “Boston Consulting Group” (BCG).
Od 2006. godine Amerikanci su povukli praktično sva svoja sredstva sa računa u švajcarskim bankama.
Bogati Amerikanci zaplašeni su mnogobrojnim tužbama poreskih vlasti u kojima učestvuju i švajcarske finansijske institucije, a i banke ove alpske zemlje smatraju da je bolje da sasvim odustanu od biznisa sa bogatašima iz SAD.
Dok su 2006. godine SAD učestvovale sa 18 odsto u aktivi pod upravom lokalnih banaka, 2010. godine njihov udio je smanjen na mizernih dva odsto.
“Bez obzira što su SAD zemlja sa najvišim standardom, slabo su povezane sa ofšor biznisom u Švajcarskoj, ali i drugim ofšor centrima”, kaže Peter Damiš iz BCG.
Smanjenje udjela SAD u aktivi kojom upravljaju švajcarske banke, eksperti obrazlažu istragama američkih poreskih vlasti. U julu 2008. godine Poreska služba SAD (IRS) je optužila švajcarsku banku UBS za pomaganje američkim klijentima u poreskoj utaji zahtjevajući podatke o 19.000 američkih klijenata.
Švajcarska banka je u februaru 2009. godine pristala da plati 780 miliona dolara kazne i dostavi američkim vlastima podatke o 4.500 klijenata, kako bi izbjegla optužbe.
Zbog tog skandala kao i otpisivanja sredstava kao posljedice finansijske krize 2007-2010. godine, klijenti su povukli više od 200 milijardi dolara. Već u februaru ove godine američke vlasti su optužile četiri radnika konkurentne banke “Kredi Svis” za pomaganje svojim američkim klijentima u izbjegavanju poreza.
Eksperti navode da je poslovanje sa Amerikancima za švajcarske banke postalo previše rizično. BCG očekuje nastavak ovakve tendencije. “Očekujemo da će biznis američkih klijenata u Švajcarskoj da se smanjuje i praktično nestane u narednih par godina”, uvjeren je Peter Damiš.
Bankarski skandali nisu samo pogodili američki biznis švajcarskih banaka. Udio zapadne Evrope, koja ima najveće učešće u sredstvima kojima upravljaju švajcarske banke, takođe je smanjen sa 62 na 59 odsto, dok je udio istočne Evrope opao sa 12 na osam procenata. Tanjug