BERLIN, Unutar nekih članica EU sve je veći “procijep” između bogatih i siromašnih – tako je u ekonomski najjačoj članici Unije – Njemačkoj sve veći ekonomski jaz između pokrajina.
Prema informacijama njemačkih medija, dvije savezne pokrajine Bavarska i Hesen namjeravaju da podnesu tužbu pred Ustavnim sudom protiv navodno nepravedne raspodjele sredstava unutar njemačke federacije.
Bavarska, Hesen i Baden-Virtemberg su tri savezne pokrajine koje uplaćuju u “zajednički lonac”. Ostalih 13 pokrajina su korisnici ovog fonda.
Cijeli postupak zove se “Finansijsko izjednačavanje između saveznih pokrajina” i zamišljen je da bi bio postignut približan nivo blagostanja na području cijele zemlje”.
Tako se već decenijama novac iz bogatijih preliva u blagajne siromašnijih saveznih pokrajina. Ali, tokom godina broj pokrajina koje daju u “zajednički lonac” sve je manji i danas je spao na svega tri.
Dvije od ove tri sada su zaključile da je sistem razmjene dobara unutar federacije – suprotan Ustavu.
Bogatim pokrajinama smeta što se praksa “pretakanja milijardi” ustalila “bez izgleda na promjene u dogledno vrijeme”.
Bogatim “južnjacima” najviše upada u oči ponašanje Berlina koji, osim što je njemačka metropola, uživa i status savezne pokrajine. Berlin je 2005. iz zajedničke blagajne primao 2,5 milijardi, a u međuvremenu se ta svota popela na 3,5 milijardi evra.
“Neodrživa je situacija u kojoj Berlin vrtiće proglasi besplatnim za sve dok mi u Hesenu to ne možemo ni u snu priuštiti”, požalio se hesenski premijer Volker Bufie.
On ističe da, kao premijer jedne savezne pokrajine, ne može u miru da gleda kako koji se stvori u njegovoj pokrajini odlazi negdje drugdje.
Hesenski premijer navodi da građanima u siromašnijim dijelovima zemlje “ne želi da uskrati pomoć”, ali smatra da treba početi razmišljati o pravednijem rješenju.
Berlin je u poređenju sa ostalim saveznim pokrajinama apsolutni rekorder u korištenju zajedničke blagajne. Statistički gledano, svaki stanovnik Berlina godišnje primi 2.054 evra. Iza Berlina slijedi drugi grad – savezna pokrajina Bremen.
Istovremeno, građani tri najbogatije pokrajine prosječno godišnje izdvoje oko 500 evra za svoje siromašne sugrađane.
Bavarski ministar finansija Markus Zoder odbacio je dalje finansiranje “promašene budžetske politike Berlina” i krpljenje finansijskih rupa uzrokovanih planskim promašajima, poput avio-luke Berlin – Brandenburg.
Treća savezna pokrajina Baden – Vitzrenberg, u kojoj su, za razliku od demohrišćanske vladavine u Bavarskoj i Hesenu, na vlasti Zeleni i socijaldemokrati za sada ne razmišlja o tužbi.
Premijer ove pokrajine Vinfred Krečman poručje da je sadašnji sistem raspodjele “groteskan”, ali da bi tužba bila “pogrešan signal”.
Kritičari “bogatih” ukazuju na to da se retorika iz Bavarske i Hesena “zakuvala” isključivo zbog činjenice da se u ovom saveznim pokrajinama na jesen održavaju izbori za lokalne parlamente.
Oni podsjećaju na to da je za 2019. ionako planirana temeljna reforma sadašnjeg sistema finansijskog izjednačavanja saveznih pokrajina, te je tako najava Bavarske i Hesena – pucanj u prazno.