BEOGRAD, Prioriteti grupe najrazvijenijih zemalja, članica G20, u ovoj godini su borba protiv gladi i izgradnja infrastrukture u zemljama u razvoju – rekao je ambasador Francuske u Beogradu Fransoa Denijo, otvarajući drugi dan Ekonomskog samita Srbije.
Denijo je rekao da je potrebna bolja politička koordinacija radi ublažavanja uticaja krize te naglasio da najbogatije zemlje svijeta treba više da urade za zemlje u razvoju, a posebno za afričke države koje pogađa velika glad.
Guverner Narodne banke Srbije Dejan Šoškić upozorio je da Srbija mora da bude obazriva sa javnim dugom, koji trenutno iznosi 45 odsto BDP-a, što je najviši nivo koji može da podnese.
On je rekao da se u Srbiji do kraja godine očekuje jednocifrena inflacija, koja bi u prvoj polovini sljedeće godine trebalo da se vrati na projektovani nivo od četiri odsto – plus, minus dva odsto.
Šoškić je rekao da u Srbiji trenutno postoji stabilan nivo cijena, da inflacija pada te da je najveći uticaj na inflaciju imala cijena hrane.
On je naglasio da je finansijska stabilnost glavni cilj Narodne banke Srbije i da su sve aktivnosti centralne banke usmjerene ka tome.
Guverner je rekao da će u 2011. godini biti ostvarena stopa rasta BDP-a od 2,5 odsto i dodao da je najveći problem Srbije nezaposlenost, koji može biti riješen jedino povećanjem ekonomske aktivnosti, što će dovesti do povećanja BDP-a.
Stabilne su i devizne rezerve, koje iznose više od 11 milijardi evra, što je iznad standarda, dodao je on.
Prema riječima Šoškića, strane grinfild investicije nisu na zadovoljavajućem nivou i država mora više da radi na njihovom privlačenju.
U Beogradu se danas završava 11. Ekonomski samit “Srbija i EU – izgledi i izazovi”, čija je glavna tema uticaj globalne i evropske krize na srpsku ekonomiju, kao i perspektive i izazovi s kojima se Srbija susreće na putu dobijanja statusa kandidata za EU.