TOKIO, Rukovodstvo Centralne banke Japana (BOJ) odlučilo je danas da prvi put od 2001. godine snizi bančinu baznu kamatu, u nastojanju da obuzda pretjerani rast vrijednosti jena prema dolaru i evru i učvrsti pozicije domaće privrede u uslovima globalne finansijske krize.
Bazna kamata Centralne banke smanjena je 0,20 odsto na 0,30 odsto. Tržišni analitičari u Tokiju su prethodno prognozirali sniženje te interesne stope za 0,25 odsto, prenosi agencija Kjodo.
Strateški analitičar tokijske banke “Micubiši – UFJ” Naomi Fink ocijenio je, u intervjuu za agenciju Blumberg, da nešto manje sniženje bazne kamate BOJ od očekivane ukazuje da toj centralnoj banci “ni tržište ni vlada ne mogu diktirati šta će da radi.”
BOJ je u suštini nezavisna finanijska institucija koja, prema važećim pravilima, samostalno odlučuje o visini kamata i svim drugim bitnim elementima monetarne poltike, navode analitičari.
Japanski ministar finansija Šoići Nakagava je, međutim, danas ukazao da centralna banka i vlada moraju tjesno sarađivati, u cilju stabilizacije situacije na domaćem deviznom i finansijskom tržištu, prenosi Rojters.
Sniženje bazne kamate u Japanu usledilo je nakon što je Uprava federalnih rezervi SAD (Fed) u srijedu odlučila da sopstvenu osnovnu interesnu stopu snizi 0,50 odsto, na svega jedan odsto što je najniži nivo još od pedesetih godina minulog vijeka.
Kina, Honkong i Tajvan takođe su ove sedmice snizili kamatne stope, dok bi Evropska centralna banka i Australija to trebalo da učine, kako je najavljeno, slijedeće sedmice.
Japanska valuta jen je, tokom protekle dvije sedmice, naglo ojačala i to je, prema ocijeni stručnjaka na deviznoj berzi u Tokiju, vrlo bitan razlog za labavljenje kamata pod kontrolom BOJ.
Jen je, doduše, oslabio prema dolaru i prije odluke BOJ -a da snizi ključnu kratkoročnu kamatu, ali će sada pozicije jena, na globalnim deviznim berzama, još više oslabiti, predviđaju finansijski stručnjaci, na čije mišljenje se pozivaju novinske agencije u izveštajima iz Tokija.
Dolar je krajem prošle sedmice vrijedio svega 90 jena, što je bio najniži kurs od polovine minule decenije.
Sada je, međutim, vrlo vjerovatno da će se tokom narednih šest mjeseci kurs “amerikanca” kretati, uglavnom, u rasponu od 100 do 105 jena, iako nije isključeno da “zelena novčanica” opet, u slučaju izraženije nestabilnosti na deviznim berzama, oslabi do nivoa koji je zabilježen prije nedelju dana.
Neki analitičari ne isključuju ni mogućnost da BOJ još snizi ionako vrlo nisku baznu kamatu, ukoliko jen nastavi da jača prema dolaru i evru, jer su prejake pozicije jena, kako se ocijenjuje u Tokiju, “ubistvene” za japanske izvoznike koji su već pretrpjeli veliku štetu od globalnog ekonomskog usporavanja, a naročito tekućeg recesivnog talasa u SAD.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.