TOKIO, Centralna banka Japana (BOJ) ubrizgala je juče na unutrašnje kreditno tržište još 23,9 milijardi dolara, u namjeri da poboljša opalu likvidnost banaka i spreči dalji pad cijena akcija na domaćim efektnim berzama.
Emisiona banka Japana je od početka ove sedmice uložila u direktne intervencije na domaćem kreditnom tržištu više od 75 milijardi dolara, u nastojanju da pojača novčanu likvidnost i umanji nervozu koja je zahvatila globalna finansijska tržišta poslije bankrota američke investicione kompanije “Liman braders”.
Finansijske institucije koje posluju na japanskom tržištu su u protekla tri dana naglo uvećale tražnju svježeg novca pa je kamata za kratkoročne, jednodnevne, pozajmice uvećana na 0,7 do jedan odsto, što je iznad poluodstotne bazne interesne stope koju je odredio BOJ.
Tržište akcija na najvećoj azijskoj berzi u Tokiju juče je negativno reagovalo na tekuća berzanska kolebanja, kao i prethodni pad glavnih tržišnih indeksa na Vol stritu.
Vodeći japanski Nikei indeks akcija opao je, naime, na Tokijskoj berzi juče ujutro, tokom završne trgovine, 2,22 odsto u odnosu na vrijednost u srijedu i sada je na najnižem nivou od 27. juna 2005. godine, izvestila je agencija Kjodo.
Drugi bitan indeks na Tokijskoj berzi – Topiks indikator – takođe je opao za više od dva odsto, a pad berzanskih indeksa zabilježen je tokom jučerašnje trgovine i na ostalim indikativnim azijskim efektnim tržištima.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši