SARAJEVO, Mada imaju zakonsku mogućnost, vlade u FBiH ne opredjeljuju se donijeti odluku o najvišoj cijeni brašna jer se nije desio veliki skok cijene ovog proizvoda, ali i iz straha da će morati namiriti štetu proizvođačima, kažu u inspekcijama i udruženjima potrošača.
I u Vijeću za praćenje cijena FBiH, u kojem su ranije istakli da je brašno u zadnja dva mjeseca poskupjelo za 80 odsto, rekli su da se na domaćem tržištu nisu desili poremećaji da bi vlade intervenisale ovakvom odlukom, već se desila špekulacija.
“Brašno je skočilo za 80 odsto, a u nekim tržnim centrima cijena je viša za 50 odsto. Dakle, nije svugdje isto. Radi zaštite potrošača, inspekcije bi trebalo da u saradnji sa Upravom za indirektno oporezivanje kontroliraju kada je i po kojoj cijeni uvezena pšenica koju koriste proizvođači”, kazao je Marin Bago, član Vijeća za praćenje cijena FBiH i predsjednik Udruženja potrošača “Futura” Mostar.
Nakon zaključka da je neopravdano poskupljenje brašna koje su mlinari pravdali skupljom pšenicom na svjetskom tržištu, a zbog kojeg je najavljeno poskupljenje hljeba, Vlada FBiH je prošli mjesec zatražila inspekcijsku kontrolu marži, odnosno propisanog procenta zarade. Kontrola je utvrdila pojedinačne slučajeve kršenja marži i to u neznatnom iznosu, te opravdanost korekcije cijena.
U Inspekciji Zeničko-dobojskog kantona kazali su da po federalnom zakonu o kontroli cijena Vlada FBiH može donijeti odluku o najvišoj cijeni brašna ili preporučiti kantonima njeno donošenje, te smatraju da bi ovo bio bolji način zaštite potrošača nego što je kontrola marži.
Po ovom zakonu, ako su potrošačke cijene više za pet odsto vijeća za praćenje cijena mogu predložiti mjere neposredne kontrole cijena među kojima je propisivanje najvišeg nivoa cijena.
“Niko i neće donijeti odluku o najvišoj cijeni jer onda valja namiriti štetu proizvođačima. Zato vlade idu samo na ograničenje marže. Druga je stvar šta bismo mi voljeli”, rekao je glavni tržišni inspektor Tuzlanskog kantona Nedžad Bešlić.
Sekretar Udruženja potrošača Kantona Sarajevo Mesud Lakota smatra da je nemoguće donijeti odluku o najvišoj cijeni nekog proizvoda, jer je na sceni slobodno formiranje cijena.
“Zakon o kontroli cijena je nedorečen. Vlast se ne može miješati u privatne stvari, već samo u javna preduzeća”, dodao je Lakota.
Ministar trgovine FBiH Desnica Radivojević kaže da je ograničenje marži primjeren način kontrole cijena, ali da nisu krivi proizvođači što su na svjetskoj berzi skočile cijene pšenice.
“Ako dođe do značajnog skoka cijena, poduzimaćemo ozbiljnije mjere. Dao sam prijedlog da Direkcija za robne rezerve samelje oko 10.000 tona pšenice i da se to distribuira po kantonima”, tvrdi Radivojević, dok ministar privrede KS Abid Šarić smatra da zakon uopšte ne predviđa da može biti određena najviša cijena nekog proizvoda. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.