BANJALUKA, Sve prijave koje su stigle na adresu Republičkog inspektorata od strane građana, a odnose se na reklamaciju kupljenih proizvoda, u većini slučajeva riješene su u korist potrošača, jer su bile opravdane, rekla je Borka Surtov, glavni tržišni inspektor RS. Ona je dodala da kontrola zahtjeva potrošača spada u njihove redovne poslove, te da se nesavjesni kažnjavaju
– Prema Zakonu o zaštiti potrošača BiH najmanja kazna za odgovorno pravno lice jeste 500 maraka, a za trgovca 1.500 maraka – istakla je Surtov, koja naglašava da je u okviru redovnih kontrola, od početka godine do 10. decembra, van prometa stavljeno robe u vrijednosti oko dva miliona maraka, jer nije bila uredno deklarisana.
Na završnom okruglom stolu o zaštiti potrošača, u Banjoj Luci, u okviru projekta “Obrazovan potrošač – zaštićen potrošač”, koji se u RS provodi posljednja tri mjeseca, ocijenjeno je da je svijest građana o zaštiti njihovih prava iz dana u dan veća.
– Složili smo se da moramo mijenjati postojeći zakon kako bi se bolje regulisalo pravo na reklamaciju, naknadu štete, te kompenzaciju kupljenih proizvoda, a kako bismo osigurali da se glas potrošača čuje. Takođe moramo nastaviti saradnju sa inspekcijskim organima, jer je najgore stanje s prehrambenih proizvodima – rekao je izvršni direktor Udruženja građana “Plava sfera”, Ljubo Janjić, te dodao da je s ciljem zajedničkog djelovanja osnovan i Savez udruženja potrošača, Asocijacija potrošača RS.
Da je i resorno ministarstvo prepoznalo potrebe potrošača, slaže se Dušanka Tegeltija, pomoćnik ministra trgovine RS.
– Za ovu godinu je u svrhu zaštite prava potrošča bilo obezbijeđeno 100.000 maraka, a tako će biti i za sljedeću. Za projekat “Obrazovan potrošač – zaštićen potrošač” obezbijeđeno je oko 38.000 maraka. U 2007. godini prvi put su iz budžeta izdvojena sredstva u navedene svrhe, i to 45.000 maraka – kazala je Tegeltija.
Ona je istakla da je Ministarstvo trgovine i turizma ključan faktor u projektu, jer je prepoznalo potrebe potrošača i učestvovalo u izradi zakona.Fokus
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Slažem se da su prava potrošača veća nego u predhodnom periodu. Međutim ona su još uvijek nedovoljna. U bilo kojo trgovini gdje je rasprodaja (na pr. FIS Banja Luka)nemoguće je odrediti običnom kupcu cijenu artikla, jer oni na sebi imaju zalijepljene po nekoliko cijena. Kada odete do kase da platite onda vam kažu da to nisu te cijene već je cijena sasvim druga (znatno veća). Njihovo objašnjenje je da je “taj artikl” skinut sa rasprodaje te mu je takva nova cijena, ali njih nisu obavijestili o skidanju sa rasprodaje (sve se promjene u momentu dobijaju na telefon koji trgovci nosaju sa sobom. Osjećaj je kao da ste na buvljaku malo sređenijem pa ko koga z…… Izvinjavam se. Mislim da su naše inspekcije pod uticajem vlasti i djeluju samo po dostavljenom spisku “odozgo” ili po dojavi nekog “hrabrog” za dlaku prevarenog potrošača.