BANJALUKA, Iako u dosadašnjim kontrolama tehničke inspekcije RS nije zabilježen nijedan incident zbog neispravnosti plinske boce, veoma je važno da se građani pridržavaju uputstava za upotrebu ovih boca, kao i da redovno kontrolišu svoja trošila, regulatore pritiska crijeva i slično, kaže Lazar Stojanović, glavni republički tehnički inspektor.
Stojanović preporučuje da se plinske boce ne pune na benzinskim pumpnim stanicama, jer takva boca ne prolazi propisanu proceduru kontrole prije punjenja i poslije, što može izazvati neželjene posljedice, kako prilikom njenog punjenja, tako i pri upotrebi zbog eventualnog puštanja gasa.
– U prvih šest mjeseci ove godine inspektori su izvršili 57 kontrola plinskih boca, što je oko 23 odsto ukupnog broja kontrola termoenergetske inspekcije. U tim kontrolama pregledano je 8.445 boca, od čega 1.282 u proizvodnji i 7.163 u eksploataciji na prodajnim mjestima i punionicama – izjavio je Stojanović.
Od ukupnog broja boca zatečenih u eksploataciji, na 569 boca utvrđeni su nedostaci u pogledu nejasne vidljivosti žiga, loše antikorozione zaštite, te isteka roka pregleda i ispitivanja, zbog čega su upućene na reparaciju, a 14 boca je uništeno pri pregledu i ispitivanju, jer nisu zadovoljile tehničke zahtjeve.
– Prilikom kupovine ili zamjene boca u punionicama građani treba da obrate pažnju da li je boca koju preuzimaju ispitana ili ne. Svaka boca na sebi treba da ima utisnut naziv proizvođača, serijski broj, godinu proizvodnje i godinu posljednjeg periodičnog ispitivanja s utisnutim žigom, te da od prodavca traže fiskalni račun na kojem treba da bude unesen fabrički broj boce – kazao je Stojanović.
Kada je u pitanju kontrola kvaliteta goriva, uzorci se uzimaju najmanje dva puta godišnje na svakoj benzinskoj pumpnoj stanici po programu koji propisuje Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva RS.
– U prvih šest mjeseci izvršene su 294 kontrole kvaliteta tečnih naftnih goriva na benzinskim pumpnim stanicama, 26 kontrola na terminalima veleprodaje, četiri na skladištima krajnjih potrošača i jedna kontrola u motornim vozilima po pritužbi građana – rekao je Stojanović, i istakao da je ukupno izvršeno 1.027 analiza kvaliteta tečnih naftnih goriva.
U odnosu na prošlu godinu znatno je smanjen broj neusaglašenih uzoraka kod dizel goriva i lož ulja, sa 29 na 16.
– Analize kvaliteta tečnih naftnih goriva pokazuju da se neusaglašenost kvaliteta goriva sa BAS standardima najčešće odnosila na sniženu tačku paljenja, u nekoliko slučajeva sadržaj vode kod dizel goriva i lož ulja, te sadržaj aromata i sadržaj kiseonika kod benzina – pojasnio je Stojanović, uz napomenu da se stanje kvaliteta tečnih naftnih goriva u RS poboljšava.
Kazne za one kod kojih se pronađe tečno naftno gorivo koje nije usklađeno s Odlukom o kvalitetu tečnih naftnih goriva iznose od pet hiljada KM do 20.000 KM.
Kontrole u rudarstvu
– Nepravilnosti u oblasti rudarstva najčešće se odnose na primjenu propisanih mjera zaštite na radu, u pogledu redovnosti i kvaliteta održavanja rudarske mehanizacije, redovnosti vršenja obuke radnika iz oblasti zaštite na radu, nabavke ličnih zaštitnih sredstava i obavljanja periodičnih ljekarskih pregleda radnika, te pridržavanja tehničkih normativa i mjera zaštite pri eksploataciji mineralnih sirovina – naveo je Stojanović. Fokus
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.