VAŠINGTON, Predstavnički dom američkog Kongresa velikom većinom glasova donio je zakon kojim se uvodi 90-odstotni porez na bonuse isplaćene radnicima u kompanijama i bankama koje su iz državnog budžeta primile više od pet milijardi dolara pomoći.
Ova mjera odnosi se samo na radnike čija godišnja plata ne prelazi 250.000 dolara.
Predstavnički dom je s 328 glasova za i 93 protiv prihvatio zakon o kaznenim porezima na velike bonuse isplaćene u osiguravajućem divu “American International Groupu” (AIG), banci Merrill Lynch i drugim finansijskim kompanijama, saniranim milijardama dolara poreskih obveznika.
“Hoćemo natrag svoj novac i hoćemo ga za poreske obveznike”, kazala je predsjednica Predstavničkog doma Nensi Pelozi.
Čelnik republikanske manjine Džon Boner, zakon je nazvao “političkim cirkusom”, koji treba odvući pažnju od pitanja zašto administracija nije učinila više da blokira bonuse AIG-a prije nego što su isplaćeni.
Ministar finansija Timoti Gajtner je rekao da preuzima potpunu odgovornost za kontroverzu u vezi s isplatom bonusa u AIG-u, naglasivši da on nije ranije znao da će doći to tih isplata. Isplata 165 miliona dolara bonusa u AIG-u, kompaniji kojoj je Vlada dala 180 milijardi dolara pomoći, izazvala je veliko nezadovoljstvo u Bijeloj kući, Kongresu i američkoj javnosti.
Manja grupa demonstranata okupila se u blizini Wall Streeta u Njorku izražavajući nezadovoljstvo zbog isplate bonusa u AIG-u te zbog drugih finansijskih skandala. Istovremeno su održani slični protesti na stotinak mjesta u 30 američkih saveznih država. U Nju Hempširu su održani protesti ispred 11 banaka, zbog, kako je rečeno, korporativne pohlepe te zbog toga što su plate izvršnih direktora potpuno izvan kontrole, s milionskim bonusima, dok radnici u tim istim kompanijama jedva sastavljaju kraj s krajem.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.