BANJALUKA, U Osnovnom sudu u Banjoj Luci za 10. jul zakazano je prvo sudsko ročište o naplati hipoteke nad nepokretnostima banjolučke Fabrike obuće “Bosna”, u kojoj je sproveden stečaj, a koja je upisana u korist privatne firme “Atina trejd” iz Banje Luke.
Stečajni upravnik u Fabrici obuće “Bosna” Milovan Vuković izjavio je našem listu da se spor na sudu vodi zbog toga što “Bosna” osporava ovu hipoteku.
Vrijednost hipoteke je 509.000 KM, a u korist “Atina trejda” upisala ju je sudija Osnovnog suda Draginja Đukić, polovinom februara 2006. godine.
U tom periodu Đukićeva je hipoteke nad imovinom “Bosne” upisala i u korist banjolučkih privatnih preduzeća “Bomimpeks” i “Bema”, a “Bosna” osporava i ove hipoteke jer su, prema Vukovićevim riječima, zaključene u vrijeme predstečajnog postupka.
Vuković je napomenuo da su hipoteke upisane na objekte “Bosne” koje su, po osnovu zakupa i djelimičnog vlasništva, koristila pomenuta preduzeća.
– Upisivanje hipoteke nije moguće u periodu dok traje predstečajni postupak. U Fabrici obuće “Bosna” je zbog platežne nesposobnosti predstečajni postupak otvoren 15. februara 2006. godine. Stečaj je otvoren u julu iste godine, jer je utvrđeno da višemilionski dugovi ne mogu drugačije da se otplate – rekao je Vuković.
On je naglasio da je odmah osporio isplatu hipotekarnih povjerilaca, smatrajući da upis njihovih hipoteka nije urađen u skladu sa zakonom.
– Pošto predstavnici firmi “Atina trejd”, “Bomipmeks” i “Bema” nisu htjeli da prihvate raskidanje hipotekarnih ugovora koje sam predložio, tužio sam ova preduzeća Osnovnom sudu u Banjoj Luci. Tužba protiv fabrike “Bema” proslijeđena je banjolučkom Okružnom sudu u Banjoj Luci. Ako se sudski spor, koji se vodi zbog hipoteka i koje je osporio stečajni upravnik, riješi u korist radnika, na jesen će se raspodijeliti preostala stečajna masa – istakao je Vuković.
Radnicima “Bosna” duguje 11,3 miliona maraka i od tog duga isplaćeno je 17,5 odsto potraživanja.
Firma je za 350 radnika koji su u vrijeme stečaja radili u fabrici isplatila po šest plata koje spadaju u viši isplatni red.
– Od prodaje fabrike zarađeno je oko pet miliona maraka i računamo da bi se, uz prihode koji se budu ostvarili od preuzimanja hipoteka, mogao isplatiti znatan dio potraživanja prema radnicima – rekao je Vuković.
Sa nadležnima u privatnim firmama “Bomimpeks” i “Atina trejd” juče nismo uspjeli da stupimo u kontakt.
Tehnički direktor Fabrike obuća “Bema” Marinko Umićević izjavio je da “nije zadovoljan pisanjem ‘Glasa Srpske’ o pitanju hipoteke i da to ne radimo kako treba”, ne iznoseći više detalja. Glas Srpske
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.