VISOKO, Grafičko-izdavačko preduzeće “Bosnagraf” iz Visokog sve do privatizacije, do koje može doći najranije za godinu i po, neće moći proizvoditi u punom kapacitetu, već samo za preživljavanje, kazala je Zuhra Čabaravdić, direktorica “Bosnagrafa”, koji ne radi pet godina.
Ona očekuje da bi firma iduće sedmice mogla krenuti s radom, a početak proizvodnje usporili su blokirani računi i procedura registracije direktorice i Nadzornog odbora preduzeća imenovanih prije skoro dva mjeseca.
“Radimo na deblokadi računa i nadam se da ćemo iduće sedmice napraviti protokol sa Poreznom upravom FBiH o izmirenju dugova. Imamo neke narudžbe i čekamo isporuku repromaterijala da krenemo raditi. Međutim, to će biti samo održavanje toplog sistema. Pravo rješenje za ovo preduzeće je privatizacija”, rekla je Čabaravdićeva.
Tvrdi da ne može znati kolika su potraživanja i dugovi firme dok ne bude okončana revizija poslovanja koja je u toku i koja će poslužiti za pripremu dokumenata za privatizaciju.
“Ne možemo izaći na tendere zbog 200.000 KM duga za doprinose. Imamo potraživanja za koja su stigle izvršne presude, ali naši dužnici nemaju imovine da bi mogli platiti dugove. Teško će biti sve razriješiti. U vremenu do privatizacije treba da izdržimo i trudimo se da ljudi ne ostanu na ulici”, kazala je Čabaravdićeva.
Cilj je, prema njenim riječima, zaposlenje radno sposobnih i penzionisanje onih koji su stekli uslove za to.
“Oko 80 odsto radnika je za penziju. Pozvali smo sve radnike da se do 5. avgusta jave na posao. ‘Bosnagraf’ ima oko 30 radnika, a njih 18 je reklo da bi se vratilo na posao”, napomenula je Čabaravdićeva.
U Sindikatu “Bosnagrafa” se nadaju skorom početku proizvodnje ističući da im je najvažnije uvezivanje staža.
“Bosnagraf” je prestao da radi nakon što su zaposleni stupili u štrajk tražeći poništenje privatizacije. Kupoprodajni ugovor je raskinut s kupcem Enverom Kovićem. U toku je suđenje Koviću i bivšem direktoru firme Seidu Rezakoviću, koji su optuženi za zloupotrebe tokom privatizacije. Nezavisne novine
Komentariši