SARAJEVO, Prodaja imovine visočkog “Bosnagrafa” zakazana je za ovu sedmicu radi namirenja duga za plate bivšem direktoru i mogla bi da onemogući izmirenje potraživanja radnicima, prije svega za staž, istakli su u “Bosnagrafu”.
Zuhra Čabaravdić, direktorica “Bosnagrafa”, kazala je da je nedavno zatražila stečaj preduzeća jer bi to bilo najkvalitetnije rješenje da se zaštite radnici, ali da sada strahuju da od namirenja bar dijela potraživanja radnika neće biti ništa.
“Podnijela sam zahtjev za stečaj i privremeni stečajni upravnik je dao prijedlog sudu da ga otvori. Stečaj je najkvalitetniji način da se zaštite radnici u ovoj komplikovanoj situaciji. Dobili bi osam plata i doprinosa kroz stečaj, postoji stečajna masa da se namire neka potraživanja, otišli bi na biro i tamo bi dvije godine imali naknadu i zdravstvenu zaštitu. Takođe, ljudi koji imaju uslove za penziju bi bili penzionisani jer smo mi državna firma i država pokriva nedostajući staž”, pojasnila je Čabaravdićeva.
Dodala je da se čeka da sud zakaže ročište i odluči o pokretanju stečaja, ali da je problem što je za 13. septembar zakazana prodaja imovine preduzeća.
“Bivši direktor Seid Rezaković tužio je firmu za plate i doprinose i stigla je izvršna presuda. Tražila sam da se ponovi postupak s obzirom na to da je Rezaković faktički stranka koja tuži i koja je tužena jer je bio direktor, ali je sud to odbio. Zakazana je prva prodaja imovine zbog 78.000 KM duga za plate bivšem direktoru. Strah me da će imovina procijenjena na 630.000 KM biti prodata za manje od 300.000 KM, kolika je početna cijena, i od toga da će biti namiren Rezaković i još neki, a radnicima neće ostati ništa”, istakla je Čabaravdićeva.
Napomenula je da bi svi sudski procesi bili zaustavljeni da je sud proglasio stečaj prije 13. septembra i onda bi prioritet u namirenju imali radnici kojima staž nije uplaćivan od 1998. godine, odnosno 14 godina.
Predstavnici radnika “Bosnagrafa” kažu da se nadaju da imovina preduzeća neće biti prodata ove sedmice jer se obično čeka da prve dvije prodaje propadnu i da sud zakaže treću, kada je cijena imovine još niža. Ponovili su da im je najvažniji staž i da su dug za plate halalili.
Ovo preduzeće je 2003. godine kroz privatizaciju kupio Enver Ković za 1.010 KM, a kupoprodajni ugovor je raskinut 2008. godine. Firma ne radi već sedam godina. Tužilaštvo Zeničko-dobojskog kantona je 2005. godine pokrenulo istragu protiv Kovića i Rezakovića zbog zloupotrebe položaja tokom privatizacijskog perioda na osnovu prijave koju su podnijeli radnici. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.