BANJALUKA, Regresirana nafta i đubrivo za poljoprivredne proizvođače ove godine su na vrijeme isporučeni, a poljoprivrednicima je odobreno i odgođeno plaćanje regresa do 31. oktobra i to po veoma povoljnim paritetima u poređenju sa zemljama iz okruženja, rekao je ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske (RS) Radivoje Bratić.
On je naveo da su povoljniji i uslovi za dobijanje kredita nego lani, pa bi to sve trebalo da doprinese povećanju ovogodišnje poljoprivredne proizvodnje i dodao da obradivo zemljište ne može biti pod korovom i “ako neko ne može da ga obrađuje ima mogućnost da ga da u zakup”.
Bratić je u intervjuu za “Glas Srpske” rekao da je planirano da se zasije od 90 000 do 100 000 hektara u Srpskoj.
Prema njegovim riječima, poljoprivredni proizvođači su prijavili nešto više od 100 000 hektara površina za proljećnu sjetvu, ali kada je to upoređeno sa podacima u registru i kada je APIF uradio određene korekcije, očekuje se da će biti zasijano oko 80 000 hektara.
Bratić ističe da će, kada su u pitanju strna žita, najviše površina biti zasijano pšenicom i kukuruzom, te određenom količinom raži i tritikalom.
“RS ima površine za proizvodnju, ali ne može se svake godine na istoj njivi uzgajati pšenica ili kukuruz, jer mora da se uzme u obzir plodored. Zbog toga se Srpska ne može sto odsto obezbijediti strnim žitima. Cilj kome težimo je da se površine maksimalno koriste i da se proizvodi biomasa kada su u pitanju sve kulture”, rekao je Bratić.
On je istakao da će se količine koje budu nedostajale uvoziti uglavnom iz Srbije i Hrvatske, naglasivši da to zavisi od vremenskih prilika i prinosa.
Bratić je rekao da će uskoro biti kompletiran izvještaj koliko je isporučeno nafte, a koliko đubriva i da li je to kompatibilno u odnosu na prijavljene površine.
“Tu je registar, kao i evidencija koju vodi Direkcija za robne rezerve. Obaviće se kontrole. Prije toga ne bih da govorim o sankcijama koje će eventualno biti preduzete protiv onih koji ne budu zasijali one površine koje su prijavili” rekao je Bratić i dodao da Ministarstvo nema neophodnih kadrovskih kapaciteta, što će biti problem i kada na red dođe kontrola zasijanih površina.
Odgovarajući na pitanje šta se preduzima po pitanju “svinjskog” gripa, Bratić je rekao da je u Srpskoj formiran stalni tim za monitoring i nadzor, koji između ostalih čine i predstavnici Ministarstva poljoprivrede.
“Ova radna grupa će u kontinuitetu pratiti stanje i izvještavati u vezi sa pojavom ovog virusa u svijetu, jer su to za sada preporuke Svjetske zdravstvene organizacije”, istakao je Bratić.