BANJALUKA, Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske (RS) Radivoje Bratić potvrdio je da su, po nalogu Kancelarije za veterinarstvo BiH, od jutros na graničnim prelazima zaustavljene sve pošiljke mlijeka i mlječnih proizvoda iz Hrvatske u BiH.
Bratić je rekao da je ova mjera preduzeta kao odgovor na odluku Hrvatske da obustavi uvoz mlijeka iz BiH zbog uzimanja uzoraka i analize proizvoda, naglašavajući da je takva procedura u suprotnosti sa odredbama Cefta sporazuma i drugim međunarodnim dogovorima o slobodnoj trgovini.
“Hrvatska je ovim nepromišljenim mjerama još više doprinijela usložnjavanju situacije na ovim prostorima, a prekršila je i odredbe Cefte”, konstatovao je Bratić na konferenciji za novinare sa predstavnicima mljekara i udruženja poljoprivrednih proizvođača RS.
Menadžer korporacije “Danube” i predstavnik mljekare iz Kozarske Dubice, preko koje se izvozi mlijeko iz BiH, Nebojša Ristić saopštio je da je od danas za 50 odsto redukovan otkup mlijeka na dubičkom i na prostoru bihaćke regije.
Ocjenjujući da su mjere hrvatskih inspekcijskih službi i obustava uvoza mlijeka iz BiH motivisane “sumljivim razlozima”, Ristić je potsjetio da je uvoz iz Hrvatske i to ne sirovog mlijeka, nego mnogo skupljih mlječnih proizvoda, dva i po puta veći od izvoza mlijeka iz BiH u Hrvatsku.
Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača RS Vladimir Usorac je upozorio da su mjere koje je preduzela Hrvatska ugrozile egzistenciju više od 8.000 proizvođača mlijeka na dubičkom i bihaćkom području.
On je apelovao na predstavnike korporacije “Danube” i dubičke mljekare da ne obustavljju, niti rediguju otkup mlijeka zbog nemogućnost izvoza u Hrvatsku, jer smatra da će se ovi problemi ubrzo riješiti, a zbog uslova blokade uvoza ovih proizvoda iz Hrvatske u BiH, domaće tržište će ostati “gladno” mlijeka i mlječnih proizvoda pa će ti domaći proizvodi moći lako da se plasiraju na domaćem tržištu.
Usorac je ponovio da je BiH prošle godine u Hrvatsku izvezla 31 milion litara sirovog mlijeka, dok je Hrvatska u BiH u istom razdoblju uvezla 35 miliona, pretežno skupih mlječnih proizvoda i ostvarila za 20 miliona KM veću dobit od BiH po tom osnovu.