RIO DE ŽANEIRO, Vlada Brazila korigovala je naniže svoju procjenu rasta bruto domaćeg proizvoda (BDP) u 2011, na 4,5 odsto sa ranije očekivanih pet procenata.
U izvještaju ministarstva za planiranje, povećan je zvanični “plafon” inflacije u ovoj godini sa pet na 5,7 procenata.
Centralna banka Brazila u svom izvještaju prognozira još skromniji ekonomski rast od četiri procenata u 2011. Procjenjuje se da je rast brazilskog BDP u 2010. iznio 7,5 procenata.
Brazilska vlada je takođe revidirala procjenu kursa nacionalne valute, brazilskog reala prema američkom dolaru.
Prema posljednjoj procjeni do kraja godine dolar će se kotirati na nivou od 1,61 brazilskih reala, umjesto prvobitno planiranih 1,7 reala.
“Latinoamerički džin”, Brazil, je peta po prostranstvu (8.5 miliona kvadratnih kilometara) i po broju stanovnika (više od 190 miliona) država u svijetu.
Protekle dvije decenije Brazil je izrastao i u ekonomskog i političkog lidera u Južnoj Americi i šire, a najšire mase su osjetile blagodet izlaska iz siromaštva.
Privreda Brazila je osma po veličini u svijetu mjereno nominalnim BDP koji je u 2010. procjenjen da je premašio dva biliona dolara, a sedma shodno paritetu kupovne moći (PPP, odnosno mjereno tržišnim cijenama), sa blizu 2,2 biliona dolara. Istovremeno je prosječan nominalni BDP po stanovniku bio 10.816 dolara, a prema PPP 11.239.
Brazil je istaknuta članica Grupe 20 (G-20) najrazvijenijih država i zemalja sa velikim privredama koje brzo napreduju. Brazil, sa Narodnom Republikom Kinom, Indijom i Ruskom Federacijom, čini tzv. BRIK, grupaciju velikih i mnogoljudih zemalja čije će privrede, smatra se, oko 2025. preteći praktično sve današnje najrazvijenije zemlje, sa izuzetkom Sjedinjenih Američkih Država. Tanjug