LONDON – Guverner centralne britanske banke Mark Karni obavijestio je članove vlade da bi haotični izlazak Velike Britanije iz članstva u EU doveo do kraha cijena stanova, a posljedično i do teškog finansijskog šoka za cielu ekonomiju.
Prema njegovim procjenama, u najgorem scenariju cijene bi nekretnina pale i za 35 odsto u periodu od tri godine, izvjestio je ministre prvi Kanađanin na čelu Bank of England.
Na početku finansijske krize 2008. godine cijena nekretnina pala je 19 odsto. Sve bi to pratili porast cijena hipoteka, pad vrijednosti funte i rast inflacije pa bi se brojni vlasnici kuća i stanova našli u minusu. I to nije sve. Ubrzo bi došlo do porasta nezaposlenosti koja bi mogla probiti i psihološku granicu od deset odsto. Na kraju bi to dovelo do recesije.
„Ovi podaci pokazuju da oni koji tvrde kako je prihvatljivo pobeći iz EU uz pravila Svetske trgovinske organizacije (WTO), žive u svijetu fantazije u kojem činjenicama nije dopušteno da izazovu ideologiju“, ocijenila je lobistička grupa CBI.
Karni od prvoga dana nakon referenduma tvrdi da će Bregzit imati negativan uticaj na britansku ekonomiju i prihode građana, a ako bude sproveden bez sporazuma s EU, tada će posljedice biti još teže.
„Naš je posao ne očekivati najbolji scenario, nego se pripremati za najgori“, rekao je Karni. Blic