CAVTAT, Srbija, Makedonija i Crna Gora pokrenule su inicijativu da se tim zemljama, koje su kandidat za pristupanje EU, omogući bolji pristup romingu, ali je to iz Brisela odbijeno, potvrdili su u Cavtatu direktor RATEL-a, Milan Janković, i njegov makedonski kolega, Robert Ordanoski.
Oni su tokom diskusije, u okviru regionalne konferencije “Telekom Arena 2014” u Cavtatu, o namjerama EU da stvori jedinstveni telekomunikacioni prostor na starom kontinentu ukazali da je pokrenuta inicijativa tri zemlje da se uključe u sistem povlašćenog rominga.
Naime, zemlje EU snizile su značajno roming tarife u mrežama država članica.
Janković je naveo da je čak upućeno i pismo Briselu, uz podršku vlada, ali da je došao odgovor da to ne može da se realizuje. On je istakao da građani čitaju informacije o dešavanjima u Evropi i da podatak o smanjenju roming tarifa unutar EU i povećanju rominga prema zemljama zapadnog Balkana ima negativan efekat. “Naši građani još ne osjećaju efekte našeg rada u tijelima EU”, poručio je Ordanski i dodao da se diskusija o jedinstvenom telekomunikacionom tržištu prati u Makedoniju, ali nema uticaja na tu zemlju.
Zamjenik predsjednika Vijeća hrvatske agencije za poštu i elektroničke komunikacije (HAKOM), Domagoj Jurjević, naglasio da je potrebno uspostaviti jedinstvene cijene rominga na evropskom tržištu, jer postoje velike razlike u naplatama tarifa od zemlje do zemlje.
S tim u vezi Jurjević je predložio uvođenje neke vrste fer korišćenja, to jest da se korišćenje mobilnog u inostranstvu počne naplaćivati nakon određene količine potrošenih minuta i količine podataka, ocjenjujući da je to najrealnija varijanta. Tanjug
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Kada li će ovi ”monopolisti-derikože” u BiH, pitati za tako nešto, ili smanjiti cijene, da budu cijene razgovore normalne i dostupne kao u pomenutim državama, Srbija,Hrvatska i MNE, a da ne govorim o EU.
A, kod nas su najbolji menadžeri i prihodi sa monopolskim ponašanjem, no polako i tome dolazi kraj.
Živio viber i ostale besplatni razgovori.
Ovi neka razmišljaju, moliće za broj, a još kada bi došao neki konkureent onda bi tek razmišljali, ovako dok je RAK, ostaje i rak rana narodu za korištenje mobilnih telefona.