BRISEL, Evropska komisija preporučuje značajno pomjeranje granice za odlazak u penziju u članicama Evropske unije, navedeno je u njenom povjerljivom dokumentu.
Komisija smatra da granica za odlazak u penziju mora da bude pomjerena u tolikoj mjeri kako građani ne bi provodili u penziji više od trećine života kao odrasle osobe. Izostanak takvih reformi u vezi sa granicom odlaska u penziju, smatra Evropska komisija, doveo bi do bolne kombinacije smanjenja penzija i povećanja izdvajanja za penzioni fond, prenose agencije.
Prema podacima Evropske komisije, prosječna granica za odlazak u penziju u EU je nešto iznad 60 godina, što je mnogo niže od prosjeka u zemljama Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj, gdje taj prosjek iznosi 63,5 godina za muškarce i 62,3 godine za žene. Predsjednik Evropske komisije Žoze Manuel Baroso izjavio je ranije da je neophodna reforma penzionog sistema u zemljama EU imajući u vidu da se prosječan životni vijek u njima produžava, a da istovremeno imaju nisku stopu nataliteta.
Francuska je već krenula sa procesom podizanja granice za odlazak u penziju, što je izazvalo masovne proteste. Štrajkovi širom Francuske odložili su letove, zatvorili škole i poremetili željeznički saobraćaj, jer je skoro 400.000 radnika ustalo protiv namjere Vlade da starosnu granicu za odlazak u penziju podigne iznad 60 godina. Sindikati reformu penzijskog sistema Francuske vide kao još jedan udar na evropski model društvene zaštite. Predsjednik Francuske Nikola Sarkozi kaže, međutim, da je odlazak u penziju u 60. godini neodrživ s obzirom na produženi životni vijek, pa je planirano podizanje granice na 61 ili 62 godine, o čemu je rasprava počela znatno prije izbijanja tekuće evropske dužničke krize.
Njemačka je nedavno podigla starosnu granicu za penzionisanje sa 65 na 67 godina s obzirom na sve starije stanovništvo. Mnoge zemlje EU imaju granicu od 65 godina za odlazak u penziju, mada neke dozvoljavaju raniji odlazak žena i zaposlenih u profesijama koje se smatraju napornim.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši