LONDON, Britanska kompanija “Si Enerdži” namjerava da intezivira istraživanje nafte i gasa u crnogorskom podmorju, jer su njeni predstavnici uvjereni da tamo postoje komercijalne rezerve gasa.
Predsjednik te kompanije Stiv Remp, koja godinama istražuje potencijalne rezerve nafte i gasa u crnogorskom podmorju, rekao je danas novinarima da je njegova firma od Vlade Crne Gore tražila da joj odobri detaljni radni plan za istraživanje kod Prevlake koji predviđa otvaranje dvije bušotine tokom 2012. godine.
“Nakon otvaranja bušotina možemo utvrditi ima li rezervi. Da lično ne vjerujem da ovde postoje komercijalne rezerve gasa ne bih potrošio 13 godina u Crnoj Gori”, rekao je Remp poslije razgovora sa crnogorskim zvaničnicima.
“Si enerdži”, nekadašnji “Remko”, sa kotorskim “Jugopetrolom” i grčkim “Helenik petroleumom” ima koncesiju na istraživanje nafte i gasa kod Prevlake.
Taj posao je, međutim, već više od tri godine u zastoju, jer, kako je objasnio predsjednik britanske kompanije, Crna Gora nije imala odgovarajući pravni okvir za istraživanje nafte i gasa.
Remp nije želio da odgovori na pitanje da li Vlada Crne Gore osporava koncesiju njegove kompanije za istraživanja i eksploataciju kod Prevlake, u Bokokotorskom zalivu.
Istraživanje i eksploatacija nafte i gasa je regulisana posebnim zakonom usvojenim ljetos i crnogorska vlada namjerava da u oktobru raspiše tender za dodjelu koncesija u podmorju i na kopnu.
Remp nije mogao da precizira da li će se njegova kompanija prijaviti na tenderu za istraživanja u moru kod Ulcinja i na kopnu, ali je ocijenio da su u istraživanjima potrebni “kredibilni i kvalitetni partneri sa kojima će se Crna Gora upustiti u ovaj zahtjevan posao”.
“Međunarodna zajednica će pažljivo pratiti kompletan tenderski proces. Međunarodni investitori će tražiti sigurnost i transparentnost”, dodao je Remp.
On je ukazao da je njegova kompanija do sada investirala 10 miliona dolara u istraživanje nafte i gasa u crnogorskom podmorju i naveo da je i dalje zainteresovan za gas i obnovljive izvore energije.
Strategijom razvoja energetike rezerve gasa su procijenjene na 425 milijardi kubnih metara, a nafte na sedam milijardi barela. Beta
Komentariši