LONDON, Barak Obama i dalje zauzima najviše prostora u britanskoj štampi koja, osim o novom američkom predsjedniku, najviše piše o sve dramatičnijim posljedicama i razmjerama svjetske ekonomske krize.
Dejli telegraf izvještava o dramatičnom padu rasta kineske privrede koji, kako upozorava, ne ugrožava samo političku i socijalnu stabilnost te zemlje, već i oporavak velikog broja ostalih zemalja koje su računale na Kinu kao kupca svojih proizvoda.
“Mnogo toga je napisano o navodnim opasnostima kineskog uspona koje, međutim, nisu ništa u poređenju sa posljedicama njenog eventualnog raspada”, ističe list i dodaje da će “svijet osjetiti kineski bol”.
Dejli telegraf izvještava i da će lideri Evropske unije na samitu u martu održati “vanredne razgovore” o “talasu socijalnih nemira” koji je, pored ostalih, zahvatio Grčku, Mađarsku i Bugarsku.
Podsećajući da je francuski predsjednik Sarkozi upozorio da Evropi prijeti repriza 1968. i tadašnjih masovnih studentskih demonstracija, list navodi da članice Unije već uveliko i intenzivno razmjenjuju informacije o aktuelnim protestima.
Drugi listovi pišu o povećanom broju pljački i provala u Britaniji od kada je počela recesija, prenosi Bi-Bi-Si.
Fajnenšel tajms citira upozorenje opozicije da bi Britanija, zbog velikog zaduživanja vlade, mogla uskoro da se nađe “u ponižavajućem položaju da će morati da se obrati Međunarodnom monetarnom fondu za pomoć”.
U nešto vedrijem tonu, isti list piše kako će izgledati britanska privreda kada bude izašla iz recesije, mada ne procjenjuje i kada bi to moglo da bude.
Finansijski sektor će biti manji, zbog čega će i London biti siromašniji, biće manje imigranata, a cijene nekretnina će biti oko 30 odsto niže nego prije recesije.
“Veliki pobjednici”, kako ih opisuje Fajnenšel tajms, biče državni sektor, koji će morati kompenzira za umanjeni privatni sektor, i izvoznici zbog mnogo slabije funte.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.