LONDON, “Fajnenšel tajms” prenosi nove objavljene podatke prema kojima su najveće britanske banke ponovo počele da ostvaruju profite, što, uz podatke o porastu industrijske proizvodnje u Americi, Kini i evrozoni, podstiče nadu da je svijet na pragu ekonomskog oporavka.
List ukazuje na to da postoje i dvije opasnosti.
Prva je da je pojačana proizvodnja tek kratkotrajni bljesak kompanija koje popunjavaju inventare ispražnjene u poslednjih nekoliko mjeseci.
Druga opasnost je, piše “Fajnenšel tajms” poskupljene nafte što bi, ako se nastavi, moglo da uguši za sada još uvek krhke izdanke oživljene privredne aktivnosti.
Barel nafte juče je premašio cijenu od 72 dolara, što je najveća cijena u posljednjih 10 mjeseci.
“Fajnenšel tajms” piše i o opasnosti takozvanih “ekonomskih kriznih žarišta” ,od kojih izdvaja Baltičke države.
Privrede Estonije, Letonije i Litvanije su manje-više u kolapsu i te države na granici EU sa Rusijom bi mogle, u slučaju sloma njihovih valuta ili banaka, da pokrenu sličan talas na ostatku kontinenta.
“Brisel za sada”, nastavlja list, “podržava region u kojem cijene nekretnina vrtoglavo padaju, banke ne pozajmljuju, poslovi nestaju a vlade štede drastičnim smanjivanjem plata i penzija”.
Takva situacija je, međutim, neodrživa na duži rok i Unija će, zajedno sa vladama u regionu, morati da pristupi devalvaciji baltičkih valuta kao možda jedinom načinu da se izađe iz krize, završava “Fajnenšel tajms”.