BANJALUKA, Ombudsman Republike Srpske (RS) u ovoj godini primio je 727 žalbi iz oblasti radnih prava, što je za 14 žalbi više u odnosu na prošlu godinu i za skoro 200 više nego što je bilo 2005. godine.
“Pravo na rad i prava po osnovu rada danas spadaju među najugroženija, ne samo po broju žalbi, već i po načinu na koji se povreda i kršenje prava čine”, izjavila je Srni ombudsman RS Nada Grahovac, dodavši da je ovih žalbi svakim danom sve više.
Ona je navela da se žale radnici koji rade, a ne primaju prate, oni koji su zarobljeni u firmama, a ne napuštaju ih, čekajući da im poslodavac isplati do sada zarađeno i poveže staž, kako bi mogli da ostvare pravo na penziju.
“U isto vrijeme, zbog neuplaćenih doprinosa, ovi radnici ne mogu ovjeriti zdravstvene knjižice, čime im je neomogućena zdravstvena zaštita”, dodala je Grahovčeva.
Prema njenim riječima, sudski sporovi u vezi radnih prava traju i po pet i šest godina, a najteži su oni slučajevi u kojima, dok traje sudski postupak, dođe do stečaja u preduzeću, čime se sudski postupak prekida, pa tako da neki nikada ne ostvare svoja prava.
Ona je napomenula da nisu rijetki slučajevi da do svojih prava ne mogu doći ni oni koji imaju pravosnažnu presudu.
“Izvršni postupak se okončava dostavom izvršnog rješenja banci, a onda bude blokiran upravo onaj žiro-račun na koji glasi rješenje, tako da građani godinama čekaju da sudski postupak bude definitivno i okončan”, rekla je Grahovčeva.
Ona je istakla da nisu rijetki slučajevi da u toku postupka dođe do izuzeća sudije, što dodatno usporava proces namirenja potraživanja, a kod radnika stvara uvjerenje da je sve sračunato s ciljem odugovlačenja postupka i onemogućenja njihovog obeštećenja za štetu koja im je nanesena.
Grahovčeva je rekla da su neke žalbe podnesene i zbog psihičkog zlostavljanja i maltretiranja na radnom mjestu, što dodatno ponižava i vrijeđa ljudsko dostojanstvo zaposlenih.