BANJALUKA, Iako se posljednjih dana u susjednim zemljama brokerske kuće gase, u Republici Srpskoj, za sada, brokeri stabilno posluju. Prvi talas krize je prošao, slažu se brokeri, ali se i dalje ne mogu pohvaliti većom zaradom.
Direktor brokersko-dilerskog društva “Advantis broker” iz Banje Luke, Branko Kecman, istakao je da je kriza u zemlje u okruženju stigla nešto kasnije pa su sada ove zemlje suočene s onim kroz šta je Republika Srpka prošla početkom godine kada je ugašeno nekoliko brokerskih kuća.
– Poslovanje ovih kuća i dalje je otežano, jer je promet na Banjalučkoj berzi i dalje nizak, a samim tim i naša zarada. Priliku za bolje poslovanje vidimo u boljem korporativnom upravljanju kod emitenata. Takođe bi nam pomogla i nova izdanja obveznica koje izdaju opštine, ali i Vlada RS – smatra Kecman.
Direktor “Zepter investmentsa”, Nenad Tomović, kaže da je većina brokerskih kuća suočena s niskim prometom i teško pokrivaju troškove poslovanja. S druge strane fondovi imaju svoju imovinu i rezerve, pa samim tim imaju i dobre uslove za poslovanje u godini krize.
– Naš fond trenutno stabilno radi i očekujemo visoke prihode. Međutim, kako će se dalje situacija razvijati ne možemo je predvidjeti, jer je promet na tržištu kapitala RS promjenjiv – rekao je Tomović.
Postojeći nivo prometa na tržištu kapitala RS ne omogućava opstanak brokersko-dilerskih društava koja su se opredijelila za obavljanje samo brokerskih poslova, kažu u Komisiji za hartije od vrijednosti RS.
– Berzanski posrednici, pored obavljanja brokerskih poslova, moraju da prošire svoje poslovanje obavljajući poslove agent emisija, upravljanje portfeljom, investiciono savjetovanje, podrška tržištu i preuzimanja emisija. Da bi im pomogla, Komisija je ukinula naknade za izdavanje dozvola za obavljanje ovih poslova za sve berzanske posrednike, što je najveći broj već iskoristio – kaže Miodrag Jandrić, predsjednik KHOV RS.
Osnovni pokazatelji o stanju i kretanju na tržištu kapitala RS u prošloj godini, kao što je broj poslova, obim prometa, učešće stranih investitora u ostvarenom prometu i broj i stuktura klijenata upućuju na zaključak da su prisutne negativne tendencije u razvoju tržišta, podsjetio je Jandrić.
Da bi postojeće brokerske kuće poslovale pozitivno, smatraju brokeri, neophodan je dnevni promet na Banjalučkoj berzi od milion i po maraka. Kakav će promet na berzi biti ubuduće teško je kontrolisati.
– Izvjesno je da tržište kapitala u RS dijeli sudbinu ostalih tržišta u uslovima globalne finansijske krize. Obim prometa na Banjalučkoj berzi u narednom periodu zavisiće od globalnih mogućnosti naprednih zemalja da preokrenu negativni trend – rekao je pomoćnik direktora Banjalučke berze Darko Lakić.Fokus
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.