VAŠINGTON, Dok američka berza neumoljivo tone Vlada je juče preduzela niz hitnih mjera da bi pokazala da neće oklijevati s primjenom 700 milijardi dolara vrijednog plana za izlazak iz krize.
Zvaničnik koji je želio da ostane anoniman kazao je da će bivši funkcioner banke Goldman Sachs Nil Kaškari uskoro biti postavljen na čelo Kancelarije za finansijsku stabilnost Ministarstva finansija. Kancelarija je osnovana sredstvima plana za izlazak iz krize, a 35-godišnji Kaškari je u američku vladu iz Goldman Sachsa prešao 2006. godine.
Ministarstvo finansija objavilo je juče paket smjernica za izbor firmi za upravljanje imovinom koje će voditi program i za sprečavanje sukoba interesa. Saopšteno je, takođe, da će biti povećana vrijednost državnih obveznica koje će biti prodavane da bi se finansirao plan vrijedan 700 milijardi dolara za izlazak iz krize. Planirano je da se na aukciji ove sedmice nađu kratkoročne obveznice vrijedne 100 milijardi dolara, a Ministarstvo finansija najavilo je takođe da će ponovo uvesti trogodišnje obveznice.
Federalne rezerve su najavile da će početi da plaćaju kamatu na rezerve komercijalnih banaka i da će program pozajmica za banke u krizi povećati na 900 milijardi dolara do kraja ove godine. Tim mjerama Federalne rezerve pokušavaju da suzbiju kreditnu krizu koja je dovela do usporavanja američke privrede.
Vlada SAD razmatra i riskantni plan kupovine mase neobezbijeđenih kratkoročnih dugova. Federalne rezerve s Ministarstvom finansija rade na planu kupovine komercijalnih hartija, kratkoročnog mehanizma plaćanja na koji se mnoge kompanije oslanjaju u finansiranju svojih svakodnevnih operacija. Tržište za ovo ključno finansiranje koje zavisi prije od investitora nego od banaka, sada je gotovo presušilo. Za kompanije to znači da je izuzetno teško i skupo doći do novca za redovno poslovanje. Komercijalni papiri su način pozajmljivanja novca na kratak rok, uglavnom preko noći do manje od jedne sedmice.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.