BEOGRAD, Od brzine formiranja nove vlade i usvajanja rebalansa budžeta zavisiće i stabilnost domaće valute, jasna je poruka i Dejana Šoškića, guvernera Narodne banke, ali i ekonomista.
Svako oduglovlačenje loše je po ekonomiju Srbije, ali i životni standard građana.
Domaća valuta, od maja prošle godine do ove, oslabila je u odnosu na evro 11,4 odsto, a za mjesec dana 0,3 odsto. Od januara do sada NBS je intervenisala na međubankarskom devizom tržištu sa prodajom 728,5 miliona evra. I juče je prodala 20 miliona evra da bi, kako su objasnili u centralnoj banci, omogućili nesmetano funkcionisanje deviznog tržišta.
Obrazlažući koji su to pritisci koji utiču na slabljenje domaće valute od kraja 2011. godine, guverner Dejan Šoškić je upozorio da oni prije svega potiču od povećanog trošenja dinarskih sredstava države, rasta trgovinskog deficita i psihološkog faktora čiji je uzrok zaustavljanje aranžmana sa MMF i odlazak „Ju-Es stila“.
– Nova vlada sa jasnim mandatom i jasnim programom bi trebalo da utiče na opštu stabilnost, pa tako i na stabilnost kursa. Dugoročnije posmatrano, trajni rast izvoza bi trebalo da povoljno utiče na kurs. Trenutno se spoljnotrgovinski deficit povećava, prvi kvartal ove u odnosu na prvi kvartal prošle godine, i to će ako se tako nastavi dodatno uticati na slabljenje dinara – ističe za “Blic” ekonomista Vladimir Gligorov.
Formiranje nove vlade i brzina njenog formiranja, kako kaže Goran Nikolić iz Instituta za evropske studije, najvažniji je za rebalans budžeta. To će na neki način doprinijeti stezanju kaiša, a što će uticati i na stabilizaciju dinara.
– Rebalans će proizvesti manji pritisak na monetarnu politiku jer će fiskalna povećanjem poreza i smanjenjem javne potrošnje smanjiti ponudu dinara koja utiče na rast evra – naglašava Nikolić.
Tri dana pred izbore Šoškić kaže da su pritisci na kurs privremenog karaktera, do uspostavljanja nove vlade.
– Zato je važno da se pun kapacitet Vlade i Skupštine uspostavi što prije nakon izbora radi povlačenja neophodnih reformskih mjera radi očuvanja ukupne makroekonomske stabilnosti zemlje. Svaki dan odlaganja za našu zemlju je vrlo skup, devizne rezerve zemlje nisu neiscrpne i NBS mora da vodi računa o njihovom očuvanju iznad potrebnog nivoa za normalno plaćanje obaveza prema inostranstvu – poručio je guverner.
I odlaganje formiranja vlade ili eventualna neizvjesnost oko brzih i odlučnih reformskih koraka nove vlade, po pravilu, podsjeća Šoškić, vodiće daljim depresijacijskim pritiscima na deviznom tržištu.
– Vjerujemo u akcije koje sprovodi NBS, njene napore da održi kurs na stabilnom nivou, kao i u budući sporazum sa MMF-om nakon saziva nove vlade. Izuzetno je važan i nastavak reformisanja privrednog ambijenta i ekonomije – naglašavaju u Eurobanci EFG. Blic
Komentariši