BEOGRAD, Glavni inspektor Poreske policije Srbije Boris Batarilo izjavio je da je ove godine zbog utaje poreza budžet Srbije oštećen za 8,83 milijarde dinara, a u posljednjih pet godina za 50,8 milijardi dinara.
On je rekao da je u odnosu na prošlu godinu, utaja poreza na dodatu vrijednost (PDV) u porastu, kao i poreza na dohodak građana, dok se bilježi pad utaje kod akciznih roba.
Batarilo navodi da je glavni razlog za to u promjeni zakonskih rješenja, prvenstveno kod poreskih oslobađanja naftnih derivata.
“Pomoću lažne dokumentacije ti derivati često su prikazivani kao repromaterijal za prozvodnju hemijskih proizvoda, a prodavani su kao dizel ili benzin. Pooštravanjem uslova za poreska oslobađanja taj oblik utaje je nestao”, rekao je Batarilo.
On je dodao da je trend rasta utaje najviše uočen kod PDV-a, jer je ova forma, kako je rekao, najrizičnija za punjenje budžeta.
“Utaje PDV-a su najopasniji i najsloženiji oblici poreske krađe. Jer sam sistem utvrđivanja tog poreza, gde obveznik sam prijavljuje PDV, daje mu i mogućnost za mahinacije, odnosno da umanji svoju poresku obavezu. Uz to, kod PDV imamo mogućnost i da se neosnovano traži njegov povraćaj ako obveznik uspe da prevari poreznika”, navodi Batarilo.
On dodaje da je u Srbiji veoma često poreska utaja plod organizovane grupe lica koja osniva lanac fiktivnih preduzeća, gdje centralno preduzeće, koje posluje poluregularno, osniva oko sebe brojna fantomska preduzeća, kao “satelite”, a nekada ih je u lancu i po 40.
“Zahvaljujući njihovoj umešnosti, PDV se `prevaljuje` sa regularnih na fiktivna preduzeća koja su osnovali, a zatim se na razne načine izbegava plaćanje te obaveze. Na taj način stiču ogromnu korist. Ceo model se zasniva na ispostavljanju lažnih faktura za robe i usluge firmi koje su fiktivne, a koje su zapravo u tom cilju i osnovane”, navodi Batarilo.
Batarilo ističe da se “lanac”, kroz koji prolaze te fakture, sastoji od najčešće sedam, osam firmi, da bi na kraju fiktivna, nedostupna preduzeća tražila povraćaj PDV koji nisu ni uplatila, a čime se ostvaruje nezakonita korist za organizatore, na štetu budžeta.
On je istakao da su u periodu od januara do jula ove godine podnijete 883 krivične prijave.
“U periodu 2003. godine, kada je poreska policija i osnovana, zaključno sa 2007. godinom, podneto je ukupno 5 468 krivičnih prijava”, naveo je Batarilo.
On je dodao da su za 1 898 prijava donijete konačne pravosudne odluke, dok su za 942 prijave donijete osuđujuće presude, od čega 72 bezuslovne kazne zatvora, 818 uslovnih zatvorskih kazni, 52 novčane, i niz sporednih kazni. Večernje novosti
Komentariši