BEOGRAD, Otkrivenim utajama poreza, budžet Srbije je u posljednjih šest godina oštećen za više od 850 miliona evra.
Beogradski list “Blic” piše da je Poreska policija na ime ove štete od oktobra 2003. do kraja prošle godine podnijela 9 271 krivičnu prijavu protiv 11 850 osoba. Samo 206 prijava do sada je finalizovano zatvorskom kaznom, od kojih je najveća od šest godina zbog utaje pedeset miliona dinara poreza.
Glavni inspektor Poreske policije Vesna Aleksić kaže da je u prošloj godini Sektor poreske policije podnio tužilaštvima 1 967 krivičnih prijava kojima je izbjegnuto plaćanje od 14,5 milijardi dinara poreza.
“Od 83,5 milijardi dinara utvrđene poreske utaje, u ovom trenutku presudama je sankcionisano 2,7 milijarde dinara, što ukazuje da kaznena politika u praksi više stimuliše utaju poreza nego što deluje s ciljem povećanja poreske discipline”, kaže Aleksićeva.
Ona navodi da se nikad ne otkriju sve poreske utaje i prevare i da je ovu društveno opasnu pojavu koja ugrožava prihode budžeta teško izmjeriti.
Aleksićeva tvrdi i da je, uprkos velikim sumama otkrivenih utaja poreza, “malo tog poreza odlazilo u budžet jer po Zakonu počinilac utaje garantuje imovinom, a čak i kada počinilac poreske utaje bude osuđen, porez ostaje nenaplaćen”.
“Taj problem sada je rešen Zakonom o oduzimanju imovine stečene kriminalom. Pod ovaj Zakon potpadaju i poreske utaje veće od milion i po dinara. U ovakvim slučajevima imovina osumnjičenom biće odmah privremeno oduzeta. U slučaju da bude osuđen oduzima mu se celokupna imovina”, navela je Aleksićeva.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Sada je na redu reprogramiranje-kod krupnih.