BEOGRAD, Visoko postavljeni cilj da Srbija do 2013. po globalnom indeksu konkurentnosti, skoči sa sadašnjeg 96. na 70. mjesto nije nerealan, ali da je za to potrebno mnogo uraditi na unapređenju privrednog ambijenta, ocijenio je predsjednik Privredne komore Srbije Miloš Bugarin.
Predsjednik Bugarin je za Tanjug rekao da je u Srbiji visoko razvijena svijest o neophodnosti unapređenja konkurentnosti i da Nacionalni savjet za konkurentnost, institucije vlasti i privreda zajednički nastoje da nađu kvalitetno rješenje.
Prema Bugarinu, kroz zajednički interaktivan dijalog jasno se identifikuju problemi, šta je potrebno mijenjati i uraditi po pitanju kadrovske i tehničko-tehnološke osposobljenosti kako bi se Srbija bolje pozicionirala na ljestvici konkurentnosti koja sada nije na zavidnom nivou.
Bugarin, koji je i član Nacionalnog savjeta za konkurentnost, podsjetio je da je Srbija u prošlom izvještaju Svjetskog ekonomskog foruma o svjetskoj konkurentnosti bila na 93. mjestu, dok je u izvještaju za 2010/2011. pala na 96. mjesto, od ukupno 139 zemalja.
Srbija je, po globalnom indeksu konkurentnosti, gotovo najslabije rangirana zemlja u regionu i ispred je samo Bosne i Hercegovine koja zauzima 102 mjesto.
Od zemalja regiona po konkurentnosti najbolje je rangirana Slovenija koja zauzima 45. mjesto, Crna Gora 49, Rumunija 67, Bugarska 71, Hrvatska 77, Makedonija 79. i Albanija 88.
Bugarin je ukazao da je dobar znak za srpsku privredu rast izvoza tokom čitave 2010. i u prva dva mjeseca 2011, ali je loše što nivo dodate vrijednosti izvoznih proizvoda nije visok.
Više od 50 odsto izvoznih proizvoda predstavljaju polufabrikati ili robe i proizvodi sa niskim nivoom dodate vrijednosti, objasnio je on.
Predsjednik PKS je rekao da je planirani rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) u Srbiji od tri odsto u 2011. ostvarljiv, ali i upozorio da se domaća privreda i dalje suočava sa mnogobrojnim problemima i rizicima.
Prema Milošu Bugarinu, najveći problemi sa kojima se suočava srpska privreda i u ovoj godini su nelikvidnost, zaduženost, skupi krediti, nezaposlenost, izostanak poreske reforme i giljotine propisa.
Bugarin je, takođe, upozorio da sve više društvenih preduzeća odlazi u stečaj bez šanse za privatizaciju, što će povećati broj nezaposlenih. Tanjug