BEOGRAD, Poljoprivreda u Srbiji bi do 2015. trebalo da u potpunosti zadovolji domaću tražnju i ostvari oko pet do šest milijardi dolara deviznog priliva od izvoza.
Predsjednik Privredne komore Srbije (PKS) Miloš Bugarin je na skupu u PKS o agrarnoj politici, iznio i projekciju da bi poljoprivreda u Srbiji do 2020. godine trebalo da zadovolji domaću tražnju, na kvalitetnijem nivou i obezbijedi devizni priliv od oko 10 milijardi dolara.
On je ukazao da srpska poljoprivreda ima potencijale za razvoj i da vjeruje da bi se uz dobru organizaciju taj plan i ostvario. On je naglasio da bi se ostvaren devizni priliv iskoristio za dalju modernizaciju poljoprivredne proizvodnje, prerađivačku industriju, navodnjavanje, odvodnjavanje, jačanje gazdinstva i školovanje proizvođača.
Bugarin je rekao da bi tako umjesto sadašnjih 778.000 sitnih poljoprivrednih gazdinstava u Srbiji, oko 2020. godine bilo oko 350.000 komercijalizovanih gazdinstava, sa prosječnom veličinom oko 20 hektara.
On je kazao da bi osavremenjivanjem proizvodnje ukupna proizvodnja osnovnih vrsta mesa mogla u 2020. godini dostići 790.000 tona, a sa mesom divljači, konjskim mesom, ribom i iznutricama oko 850.000 tona. To bi zadovoljilo ukupnu tražnju domaćeg tržišta, odnosno potrošnju mesa od oko 63 do 67 kilograma po stanovniku i omogućilo godišnji izvoz između 95.000 i 135.000 tona mesa i prerađevina.
Samo osavremenjavanjem govedarske proizvodnje bi se u narednih nekoliko godina, proizvodnja goveđeg mesa povećala za oko 150.000 tona, ukazao je Bugarin i dodao da se procijenjuje da bi i ukupna proizvodnja sirovog mlijeka dostigla 1,9 milijardi litara.
On je dodao da se pored toga, očekuje i proizvodnja od oko 200 miliona litara ovčijeg i kozijeg mlijeka, pa bi tako ukupna proizvodnja mlijeka od oko 2,1 milijarde litara, zadovoljila ukupne potrebe tržišta, a značajan dio mlijeka bi se mogao izvoziti u vidu prerađevina. Tanjug