Bugarska se ne odriče izgradnje nuklearke “Belene”

sofija1SOFIJA, Bugarski ministar ekonomije, energetike i turizma Trajčo Trajkov rekao je da se Bugarska ne odriče projekta nuklearne elektrane “Belene” i da se sada analiziraju postignuti sporazumi i mogućnosti za njegovu dalju realizaciju.

Trajkov je rekao novinarima da se trenutno preduzimaju “mjere provjere različitih kompanija na različitim nivoima”, ali da prije nekih konkretnih rezultata ne želi da ih komentariše.

Njemački “Fajnenšl tajms Dojčland”, pozivajući se na neimenovani izvor, juče je objavio da će izgradnja druge neklearke u Bugarskoj – “Belene” biti obustavljena, jer nisu obezbijeđena potrebna novčana sredstva u iznosu od četiri milijarde evra.

Prema istom izvoru, “projekat u kome njemačka kompanija ‘RVE’ ima udjela od 49 odsto biće zaustavljen”, a Bugarska će tu odluku saopštiti sljedeće sedmice.

Bugarska je prošle godine otpočela izgradnju nove nuklearke “Belene”, koja se nalazi na sjeveru Bugarske, na Dunavu, a izgradnja je povjerena ruskoj kompaniji “Atomeksportstroj”.

Ugovor o izgradnji sa ovom kompanijom potpisan je tokom posjete ruskog predsjednika Vladimira Putina Bugarskoj, 18. januara 2007. godine.

Izgradnja nuklarke, koja će imati dva reaktora, koštaće 3,99 milijardi evra, a planirano je da prvi reaktor nove nuklearke bude završen do 2013, a drugi do 2014. godine.

Bugarska je krajem prošle godine započela razgovore sa Rusijom o kreditu od 3,8 milijardi evra za izgradnju nuklearke “Belene”, a do zahtjeva za ruskim finansiranjem projekta došlo je nakon insistiranja njemačke kompanije “RVE” da se pitanje finansiranja uredi prije početka izgradnje centrale.

Bugarska je na prijedlog Evropske komisije neposredno prije ulaska u EU zatvorila prva četiri 440-megavatna reaktora jedine nuklearke u zemlji – “Kozloduj”.

Prvi i drugi reaktor su zatvoreni krajem 2003. godine, a treći i četvrti neposredno prije učlanjenja u EU, krajem 2006. godine. U funkciji se nalaze peti i šesti reaktor jačine po hiljadu megavata, novije ruske proizvodnje, koji zadovoljavaju bezbjednosne kriterijume Evropske komisije.

Pročitaj više:  Vapaj: “Britanci, vratite nam blago”

Nuklearka “Kozloduj” nalazi se na Dunavu, oko stotinu kilometara od granice sa Srbijom, a sastoji se od šest reaktora iz bivšeg SSSR-a.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts