BEOGRAD, Pored 1,7 milijardi dinara koje će grad platiti “Balkan gradnji”, u obnovu 2,5 kilometara Bulevara kralja Aleksandra biće uloženo još skoro 500 miliona dinara za infrastrukturne radove. “Elektrane” će se u posao uključiti sa 300 miliona iz gradske kase, “Vodovod” će dati 50, “EDB” 30, a “Zelenilo” 42 miliona dinara. Ni ovo nije sav novac koji će se sliti u Bulevar jer je moguće da će nabavka sadnica za nov drvored koštati dodatnih oko 50 miliona dinara.
Kompletna rekonstrukcija 2,5 kilometra Bulevara kralja Aleksandra koštaće skoro 2,2 milijarde dinara, odnosno oko 22 miliona evra! Kompanija “Balkan gradnja” će za 1,7 milijardi da rekonstruiše tramvajske šine, kolovoz i pločnik, dok će kompletnu infrastrukturu raditi komunalna preduzeća, i to o svom trošku!
Jedino će JKP “Beogradske elektrane” novac za radove dobiti od grada, a u posao će se uključiti sa 300 miliona dinara. JKP “Beogradski vodovod i kanalizacija” daće iz svog budžeta 50, “Elektrodistribucija Beograd” 30, a JKP “Zelenilo Beograd” čak 42 miliona dinara! Ipak, ni ovo nije sav novac koji će se “sliti” u Bulevar jer je ranije najavljeno da bi nabavka sadnica za nov drvored mogla da košta dodatnih, oko 50 miliona dinara.
Lanac podizvođača
U Javnom komunalnom preduzeću “Beogradske elektrane” kažu za Press da je u okviru rekonstrukcije Bulevara kralja Aleksandra 10. marta započela izgradnja magistralnog toplovoda od Ulice Gospodara Vučića do Ruzveltove.
– To znači da će biti položeno oko 7.400 metara novih cevi, od kojih je 3.700 metara novog magistralnog toplovoda velikog prečnika s obe strane Bulevara. “Elektrane” su nosilac posla, koji se finansira sredstvima iz gradskog budžeta sa oko 300 miliona dinara. Firma “Termoprodukt kompani” je kao naš podizvođač pobedom na tenderu dobila posao na deonici od Golsvortijeve do Pop Stojanove, dok je “Partner inženjering” dao najpovoljniju ponudu u otvorenom postupku za izvođenje radova u delu od Pop Stojanove do Gospodara Vučića – navodi se u saopštenju ovog preduzeća.
Asistent šefa Službe za marketing i informisanje JKP “Beogradski vodovod i kanalizacija” Miroslava Hero-Gon kaže da je njihovo preduzeće za svoj dio posla izdvojilo 50 miliona dinara iz sopstvenog budžeta.
– JKP “BVK” nije podizvođač “Balkangradnje”. Naše preduzeće radi rekonstrukciju vodovodne mreže ukupne dužine oko 4.300 metara, i podizvođače angažujemo samo na pratećim građevinskim radovima, kao što su izrada šahtova, poklopaca i asfaltiranja. Sve osnovne radove na rekonstrukciji vodovodne mreže izvodimo samostalno. Na ovom poslu je prosečno angažovano 40 do 50 radnika, dok je dinamika naših radova uglavnom uklopljena u ukupnu dinamiku radova “Balkangradnje” i drugih izvođača – zaključila je Hero-Gon.
Portparol “Elektrodistribucije Beograd” Sandra Alagić kaže za Press da je to preduzeće za svoj dio posla izdvojilo 30 miliona dinara iz sopstvenog budžeta.
– Najznačajniji deo našeg posla u rekonstrukciji bulevara je ukidanje nadzemne mreže, a ubuduće će celokupna elektroinstalacija biti pod zemljom. Neće više biti stubova, a postavićemo kandelabre ulično osvetljenje koje je slično onom u Knez Mihajlovoj ulici. Radićemo i na zameni elektroinstalacija na desnoj strani bulevara kod Đerma, gde su se pojavili problemi sa snabdevanjem energijom zbog velikog širenja stambenog prostora i novih zgrada – priča Alagićka.
Ona dodaje i da EDB tokom rekonstrukcije uvijek ima čovjeka na terenu koji kontroliše da neko ne ošteti kablove i opremu, a da je, za razliku od ranijih slučajeva rekonstrukcija gradskih saobraćajnica, po prvi put kvalitetno usklađen ritam radova svih preduzeća angažovanih na ovom poslu.
Sječa platna – osam miliona
I JKP “Zelenilo Beograd” će iz sopstvenog budžeta izdvojiti punih 42 miliona dinara za radove na rekonstrukciji drvoreda u ovoj beogradskoj ulici. Samo sječa platana koštala je oko osam miliona dinara, a radili su je radnici “Zelenila” uz pomoć nekoliko firmi. U planirana 42 miliona, ipak, nije obuhvaćena nabavka odraslih stabala drvoreda. Trenutno postoji inicijativa da nju finansiraju neka društvenoodgovorna preduzeća, ali konkretnih dogovora još nema.
Gradska vlast izdala je brošuru u kojoj je, između ostalog, navedeno i da su u posao rekonstrukcije Bulevara uključeni i “Gradska čistoća”, “Parking servis”, “Gradske pijace” i “Beograd put”. Međutim, u ovim preduzećima su nam rekli da oni nemaju nikakve veze sa ovim poslom, kao i da su zaduženi samo za neka tekuća održavanja i popravke, koja nisu obuhvaćena ugovorenim poslovima na rekonstrukciji najduže beogradske saobraćajnice.
Gradska vlast ne želi da priča o bulevaru
Nadležni u gradu odbili su da odgovore na pitanja Pressa u vezi sa radovima u Bulevaru kralja Aleksandra. Ni direktor za javne nabavke Branko Janković, ni direktor Agencije za investicije Marko Blagojević, kao ni informativna služba Skupštine grada nisu odgovorili, između ostalog, zašto je posao dobilo preduzeće koje je imalo skuplju ponudu na tenderu od nekih drugih kompanija, zašto je uopšte potrebno da privatna kompanija posreduje u gradskim investicijama kad komunalna preduzeća nose veliki dio posla, iz čijeg se budžeta i finansira cio posao… Takođe, Beograđani ostaju uskraćeni i za odgovor da li je direktor Agencije za investicije Marko Blagojević istovremeno i u Upravnom odboru CIP-a i, ako jeste, da li je to sukob interesa. Izostao je odgovor i na pitanje da li će novi tramvaji biti adekvatni za gradske saobraćajnice s obziorm da su duži od 30 metara.
Navedena pitanja Press je poslao još 25. februara, a potom ponovo 3. marta. S obzirom da nam odgovori još od tada nisu dostavljeni očigledno je da neće ni biti, pa se nameće pitanje zašto gradska vlast izbjegava ovu temu?
“Školovani” drvored za 27 miliona dinara
Direktor JKP “Zelenilo Beograd” je u nedavnom intervjuu za Press rekao da pojedinačna cijena “školovane” sadnice može biti između 700 i 2.000 evra. Prethodno je gradonačelnik Dragan Đilas najavio da bi ovakav odrastao drvored mogao koštati i oko 50 miliona dinara. Međutim, draškić je izrazio očekivanje da će doći do jednog ozbiljnog obaranja cijene obzirom na količinu koja se kupuje, tako da bi oko 450 takvih sadnica moglo da se kupi za oko 600 evra po komadu, što ukupno iznosi oko 27 miliona dinara.
On je tada dodao i da će zbog veće starosti novih sadnica biti posađeno gotovo 200 stabala manje nego što je bilo prvobitno obećano.
Koliko firmi radi u bulevaru?
Gotovo sva preduzeća koja su u bulevaru angažovana kao izvođači radova imaju svoje podizvođače. Press je pokušao da pobroji sve firme koje rade u ovoj ulici ali se ispostailo da je to težak zadatak s obzirom da privatne kompnaije, poput “Balkan gradnje”, na primjer, nisu htjele da kažu da li su i koliko firmi su angažovali kao podizvođače radova. Ono što smo primjetili na terenu su kamioni ili radnici kompanija “Elit kop”, “Montera”, “Beograd put”, “Biodekor”, “Bratislav Matić – Mat Kop”… Press
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši