– Anka Ivaštanin napustila banku prije tri mjeseca, pa sad podnijela niz tužbi
– Banka tvrdi da joj ništa ne duguje
BANJALUKA – Bivša pravna savjetnica stečajnog upravnika Banke Srpske Anka Ivaštanin podnijela je četiri tužbe protiv ove banke jer joj nisu isplaćene naknade koje potražuje, saznaje CAPITAL.
Dokumentacija koja je u posjedu CAPITAL-a pokazuje da su međuljudski odnosi u pravnoj službi banke duže vrijeme poremećeni, a sve je kulminiralo prije tri mjeseca kada je Anka Ivaštanin napustila banku.
Iako nisu raskinuli ugovor sa njom, već je ona sama dala otkaz, u banci tvrde da je Anka Ivaštanin čak radila protiv interesa banke zbog čega su mogli ostati bez određene imovine.
Naknadu koju potražuje odbili su da joj plate tvrdeći da je ona imala fiksnu platu kao savjetnica stečajnog upravnika i da ne treba da bude plaćena po advokatskoj tarifi.
Advokatica pokušava da izbjegne plaćanje PDV-a?
Takođe, u informaciji koju je upravnik uputio Odboru povjerilaca navedeno je i da je Anka Ivaštanin tražila da joj se sporna naknada isplati na lični, a ne na račun advokatske kancelarije kako bi izbjegla da plati PDV.
Tu informaciju je Odbor povjerilaca usvojio i prihvatio prijedlog upravnika da se odbije zahtjev Anke Ivaštanin za plaćanje naknade.
Međutim, Ivaštanin nije dugo čekala i podnijela je čak četiri tužbe za četiri neplaćene fakture.
Ovim tužbama Ivaštanin potražuje oko 40.000 KM, a u banci očekuju da će ih biti još, jer joj nisu platili ukupno sedam računa.
U tužbenom zahtjevu Anka Ivaštanin je navela da joj je za sve završene predmete, dok je stečajna upravnica bila Mirjana Golić, isplaćena naknada po advokatskoj tarifi te da ne postoji nijedan validan razlog da joj banka sada ne isplati iznos koji potražuje.
S druge strane, u Banci Srpske tvrde da je Ivaštanin bila angažovana po ugovoru o djelu i da samo po tom osnovu može da dobija naknadu koja joj je i isplaćivana do momenta kada je napustila banku, u avgustu ove godine.
Banka za četiri godine savjetnici isplatila 176.000 KM
Navode i da je Anki Ivaštanin dok je stečajna upravnica bila Mirjana Golić po osnovu ugovora o djelu isplaćeno 28.000 KM, dok su joj kao advokatu plaćeni troškovi od 58.056 KM.
„Svi navedene uplate su izvršene na račun Anke Ivaštanin kao fizičkog lica“, piše u informaciji koju je usvojio Odbor povjerilaca banke.
Navode da joj je od kada je Goran Radivojac stečajni upravnik u neto iznosu isplaćeno 89.845 KM po osnovu ugovora o djelu, dok joj nisu platili oko 50.000 KM koje potražuje po osnovu advokatske tarife.
U banci tvrde da je njihov odnos sa advokaticom regulisan jedino ugovorom o djelu koji predviđa naknadu za izvršene poslove, a nikako bjanko punomoćima koje joj je upravnik davao samo ukoliko je sud insistirao na takvoj punomoći.
„Jedini spor u kojem je Anka Ivaštanin bila angažovana kao advokat je bio spor sa Ukio bankom i to nakon što je tu odluku donio Odbor povjerilaca“, dodaje se u informaciji stečajnog upravnika.
U informaciji su izneseni i detalji o problemima u funkcionisanju pravne službe banke, a Anka Ivaštanin je optužena da je radila protiv interesa banke i da je banka u nekim predmetima u kojima ju je ona zastupala mogla da ostane bez ikakve naplate.
CAPITAL: Marina Ljubojević
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ko će tu sada u zatvor?
To je bar prosto. Onaj što nije član prave stranke.