BEOGRAD, Savjetnik za strana ulaganja Mahmud Bušatlija kaže da Srbija ne može da finansira izgradnju infrastrukture daljim zaduživanjem.
“Vlada je svojim planom razvoja predvidjela 20 milijardi evra za infrastrukturne radove u sljedećih 10 godina, ne računajući troškove finansiranja koji će i uz najpovoljniju kamatu, podići iznos na 35 do 40 milijardi evra”, kazao je on.
Javni dug Srbije iznosi oko 36 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), kazao je on dodajući da u taj dug nije uračunat kredit MMF-a, tako da se ukupan javni dug približava nivou 45 odsto BDP-a, ako se uračuna i taj aranžman.
“Zato je jasno da se dosadašnji model finansiranja izgradnje infrastrukture ne može dalje održati, zbog nemogućnosti države da i dalje povećava javni dug, bez katastrofalnih posljedica po stabilan i ravnotežni kurs, odnosno budući razvoj”, kazao je Bušatlija.
Pošto je kompletna infrastruktura locirana u javnim državnim i komunalnim preduzećima, ocijenio je Bušatlija, jedini izlaz iz te situacije je angažovanje privatne štednje, kroz javno-privatno partnerstvo, korišćenjem sredstava investicionih i penzijskih fondova i osiguravajućih društava. Beta