BANJALUKA, Mreža poslovnih anđela Srbije dovešće investitore na investicione skupove u Banjaluku i perspektivne projekte iz RS predstaviti u Srbiji, kazao je Aleksandar Čabrilo, direktor te nevladine organizacije, koja povezuje preduzetničke projekte sa zainteresovanim individualnim ulagačima.
Čabrilo, koji je u Banjaluci učestvovao na prvoj regionalnoj konferenciji o razvoju tržišta rizičnog kapitala u zemljama zapadnog Balkana, rekao je da je namjera poslovnih anđela Srbije da identifikuju što više dobrih projekata u regionu koje bi u drugoj fazi razvoja predstavili i stranim investitorima.
Koje oblasti su interesantne za poslovne anđele?
ČABRILO: Ima više oblasti, ali su u principu informacione tehnologije za start-up projekte dobre zbog niske početne investicije. U zadnjih 10 godina je potrebna investicija u takve projekte pala sa nivoa od milion evra na 50.000 evra. Poslovni anđeo za svoje ulaganje ulazi sa manjinskim vlasništvom u kompaniji, od 20 do 30 odsto, nekad i mnogo manje, u zavisnosti od stadijuma razvoja firme, nivoa potrebnog kapitala i svoj profit pravi kad izlazi i proda svoj udio u firmi. On ne traži sredstva nazad ukoliko firma nije uspješna, nema izvlačenja novca iz dividende, već je cijela ideja da se profit reinvestira, da se biraju zdrava preduzeća.
Koje su trenutne aktivnosti Mreže poslovnih anđela Srbije?
ČABRILO: Mi organizujemo promotivne konferencije, edukativne skupove i na kraju investicione večeri koje predstavljaju krunu investicionog ciklusa na kojima preduzetnici imaju priliku da direktno prezentuju svoje kompanije investitorima. Zasad organizujemo dvije večeri godišnje, sa ciljem da budu četiri, ali to, naravno, zavisi od broja kvalitetnih projekata.
Organizacija je osnovana prije dvije godine. Koliko ste konkretno projekata do sada podržali i sa kojom vrijednošću investicije?
ČABRILO: Mi tek sad imamo dva projekata u koja će biti investirano, a što planiramo promovisati u junu u Beogradu. Mi smo prvu godinu rada iskoristili više za informisanje javnosti i edukaciju, a tek sada u drugoj godini počinjemo da dobijamo kvalitetne projekte. Možda će zvučati čudno, ali dobru ideju je teže pronaći nego kapital koji će je podržati.
Pominjali ste povezivanje sa poslovnim anđelima u Sloveniji i Hrvatskoj. Da li se nešto slično priprema i u RS i BiH?
ČABRILO: Zadovoljstvo mi je da sam čuo da je Inovacioni centar Banjaluka pod svojim okriljem inkorporirao Mrežu poslovnih anđela, koja je održala prvo investiciono veče. Naša namjera je da im pomognemo kako god možemo, kako kroz transfere znanja tako i kroz konkretne projekte. Dovešćemo naše investitore na njihove skupove, a perspektivne projekte sa ovog tržišta predstaviti u Srbiji, što je sjajna stvar za region. Takođe, vrlo je moguće da se poslovni anđeli organizuju i u Crnoj Gori i FBiH.
Poslovni anđeli po pravilu ulažu u nove projekte (start-up), što spada u red visokorizičnih investicija. Sa druge strane imamo situaciju da je svjetska ekonomska kriza mahom natjerala investitore da se okrenu manje rizičnim ulaganjima nego prije 2008. godine. Kako to ide jedno sa drugim?
ČABRILO: U pravu ste da su investitori generalno sada oprezniji. Međutim, kada analiziramo makroekonomske studije, u njima se pominje usporavanje većih investicije, dok mi ovdje konkretno govorimo o dosta manjim investicijama i ulaganjima u ljude koji realizuju uspješne projekte. Ovdje govorimo o investicijama do 300.000 evra po projektu i trendu sindikalnih ulaganja (zajedničko ulaganje više poslovnih anđela), ali sve zavisi od stadijuma razvoja projekta. Naravno, ukoliko je firma u najranijim fazama razvoja, investicija je manja, ali ukoliko ona već ima određeni prototip, prve klijente i ukoliko pravi neki profit, onda je to nešto sasvim drugo.
Na konferenciji ste govorili o povezivanju sa investitorima iz Evrope i SAD. Postoji li mogućnost da oni podrže određene regionalne projekte?
ČABRILO: Teško će se desiti da investitori rizičnog kapitala iz inostranstva, bilo da je riječ o poslovnim anđelima i venture capitalu, sami dođu na ovo tržište. Način na koji se to može izvesti je da uđu zajedno sa nekim lokalnim investitorom ili, ono što mi želimo da uradimo, da napravimo fond rizičnog kapitala koji bi bio orijentisan na region. Ukoliko bi strani investitori dobili vodećeg investitora iz naše regije, onda je vrlo moguće da ulože ovdje. Interesovanja, naravno, ima. Bili smo u Moskvi, gdje smo ušli u Odbor Evropske mreže poslovnih anđela u kojoj postoji interesovanje određene grupe ljudi da ulaže u ovaj region. Takođe, imamo kontakte sa venture capital fondovima iz Kalifornije i private equity fondovima iz Londona, koji traže investicione mogućnosti u ovom regionu. Kapital postoji, ali usko grlo, zaista, predstavlja nedostatak kvalitetnih projekata. Nezavisne novine
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
OVO VIDIM KAO KONACNO SVOJU VELIKU SANSU ZA DOVRSENJE PROJEKTA,HOTELgarni.