BRISEL, Najveći interes među mladim stručnjacima za rad u inostranstvu vlada na Islandu, koji još nije član EU-a, ali i u Švedskoj, Bugarskoj i Rumuniji.
Polovina mladih ljudi u Evropi je spremna, ili bar pokazuje interes, za rad u nekoj drugoj evropskoj zemlji, pokazuju rezultati najnovijeg istraživanja. No tek svaki sedmi mladi Evropljanin bi u inostranstvo otišao na školovanje, pokazuje studija koju je objavila Evropska komisija, a prenosi Deutsche Welle.
Živjeti u inostranstvu najmanje zanima mlade Italijane, Turke, Holanđane i Belgijance. U Njemačkoj sa 54 odsto interesa vlada tačno evropski prosjek kad se radi o putovanju u inostranstvo.
Nedostatak novca je za trećinu ispitanika razlog zbog kojeg ne bi išli u inostranstvo. Dvije trećine onih koji su već proveli dio života izvan svoje zemlje, za to su koristili privatnu ušteđevinu. Stoga je komesar EU-a za obrazovanje Androulla Vassiliou zatražila da se proširi program EU-a koji u ovom području podstiče mobilitet.
Privremno u inostranstvu je živjelo, prema statistikama, prosječno 14 odsto mladih Evropljana. Nijemci su tu s 21 odsto nešto iznad prosjeka EU-a. Što se tiče studija ili školovanja izvan svoje zemlje, to najviše praktikuju mladi Luksemburžani, Kiprani, Norvežani i Šveđani. Hrvatska je u “zlatnoj sredini” što se tiče ovog pokazatelja.
Najmanje iskustva sa inostranstvom imaju mladi u Turskoj, Bugarskoj, Velikoj Britaniji i Rumuniji. Osim finacijskih razloga tu su i oni porodični kao i loša informiranost. Za ovo je istraživanje ispitano 57.000 mladih u 27 zemalja EU-a te u Hrvatskoj, Islandu, Norveškoj i Turskoj. Poslovni.hr