BANJALUKA – Pojednostavljeni carinski postupci su olakšali procedure na carinskim terminalima, ali, prema riječima sagovornika portala CAPITAL i dalje nisu smanjili gužve na granicama.
Podsjetimo, od početka avgusta prošle godine u primjeni je novi Zakon o carinskoj politici BIH, kao i novi provozni kompjuterski sistem (NCTS) koji podrazumijeva obradu carinskih deklaracija bez papira.
Predsjednik Udruženja za međunarodni i unutrašnji transport RS Nikola Grbić za CAPITAL naglašava da je takozvana carina bez papira rasteretila carinske terminale, ali da nije smanjila gužve na granicama.
„Pojednostavljeni postupak je zaista dobra stvar. Što se tiče gužvi na graničnim prelazima tu ništa nije urađeno. Jedino je dobra stvar što ne morate ići na carinu da bi carinili robu koju natovarite nego za tu robu koju natovarite, već dobijete papire prilikom utovara i izbjegava se bukvalno odlazak na terminale. A na granicu i dalje dolazite sa papirima normalno i čekate kao i ranije“, pojasnio je Grbić.
Grbić ističe da je po pitanju gužvi teško i uraditi nešto i to zbog ulaska Hrvatske u Šengen.
„Ulaskom Hrvatske u Šengen sada su detaljni pregledi na graničnim prelazima, smanjeno je radno vrijeme sanitarnih inspektora sa pet sati na dva sata. Dok još malo zaživi ovaj postupak možda će se i moći nešto uraditi“, naveo je Grbić.
UIO: Pristiglo oko 700 zahtjeva
U Upravi za indirektno oporezivanje (UIO) BiH su za CAPITAL istakli da im je od početka primjene novog Zakona o carinskoj politici u BiH, odnosno od prvog avgusta prošle do kraja marta ove godine stiglo 667 zahtjeva za pojednostavljeni carinski postupak, a do sada ih je odobreno 384.
„S obzirom na to da je okvirna procjena, imajući u vidu prethodna odobrenja, da ćemo imati oko 900 podnesenih zahtjeva, trebalo bi da do kraja tekuće godine obradimo sve zahtjeve i donesemo odobrenja po podnesenim zahtjevima“, istakli su u UIO.
Naglasili su da su svi zahtjevi obrađeni, te da su odobrenja donesena u zakonskom roku od 60 dana.
Zakon sedam godina čekao na primjenu
Podsjetimo, Zakon o carinskoj politici BIH je usvojen još 2015. godine, ali za njegovu primjenu je bilo potrebno da u BiH postoji sertifikovano tijelo za izdavanje kvalifikovanog digitalnog potpisa, kojim će se ovjeravati elektronski dokumenti.
Uprava je u maju 2021. godine postala sertifikovano tijelo za izdavanje digitalnog kvalifikovanog potpisa, čime je ispunjen uslov da provozne carinske deklaracije budu digitalno ovjerene i potpisane i da imaju istu pravnu snagu kao i sadašnji klasični pečat i potpis.
Tada je bilo planirano da početak primjene Zakona o carinskoj politici BiH, a samim tim i NCTS-a (novog provoznog kompjuterskog sistema) bude 1. juli 2021. godine, uz uslov da Parlament BiH usvoji novi Zakon o carinskim prekršajima BiH.
Zbog zastoja u Parlamentu BiH, zakon je svoju primjenu dočekao tek u avgustu prošle godine.
CAPITAL: Bojana Ninković
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Nije to ništa, može to i sporije… Još malo će 20 godina da su u Austriji uveli digitalni indeks na fakultetima, kod nas još nema