BANJALUKA, Odluka kosovske vlade da uvede carine na uvoz robe iz BiH predstavlja direktno kršenje sporazuma o regionalnoj zoni slobodne trgovine CEFTA, koje će prouzrokovati značajnu štetu domaćim izvoznicima na to tržište, ocjenjuju bh. zvaničnici i privrednici.
Vodeći bh. izvoznici na Kosovo ističu da potez vlasti u Prištini predstavlja ogroman pritisak na njihovu konkurentnost na tamošnjem tržištu, ali da će nanijeti štetu i samim građanima Kosova. Domaći privrednici se slažu da politička situacija ne smije biti prepreka za normalne ekonomske odnose zvaničnog Sarajeva i Prištine.
BiH ostvaruje značajan spoljnotrgovinski suficit u razmjeni sa Kosovom. Tako je u prvom polugodištu 2011. na Kosovo plasirano robe u vrijednosti od 77,2 miliona KM, a dopremljeno proizvoda u vrijednosti tek 825.000 KM.
U banjalučkoj “Optima grupi”, najvećem bh. izvozniku na Kosovo, kažu da im plaćanje carine neće prouzrokovati veće probleme u poslovanju, jer im to nije primarno tržište na koje plasiraju naftne derivate Rafinerije nafte Brod.
Radomir Vidaković, načelnik Odjeljenja za marketing i reklamu “Optima grupe”, smatra da Vlada u Prištini preduzetim mjerama prema BiH i uvođenjem embarga prema Srbiji može samo postići “autogol”.
“Kosovo nema rafinerijski pogon, tako da su oni prinuđeni na uvoz energenata. U ovom slučaju mjere koje su uveli mogu pogoditi njihovu privredu, jer ta roba na Kosovu će biti skuplja za carinske troškove koji su nam uvećani”, istakao je Vidaković.
On je ukazao da je Rafinerija u Brodu, uz pančevačku i makedonsku “Oktu”, jedno od najbližih naftnih postrojenja u regionu, tako da će se morati snabdijevati gorivom od drugih daljih dobavljača po višoj cijeni.
Vodeći izvoznici na Kosovo ističu da potez Prištine predstavlja ogroman pritisak na njihovu konkurentnost
Petar Ćorluka, vlasnik Fabrike higijenskog papira “Violeta” iz Gruda, drugi veliki bh. izvoznik na Kosovo, ocjenjuje žalosnim da političke nesuglasice unazađuju ekonomske odnose.
“Kako bismo i dalje bili konkurentni na Kosovu, dogovorićemo s našim distributerom da zadržimo iste cijene proizvoda na uštrb naših zarada kako bismo i dalje ostali u igri u odnosu na našu tamošnju grčku, tursku, italijansku i slovenačku konkurenciju”, rekao je Ćorluka i dodao kako se nada da ova mjera prištinskih vlasti neće dugo potrajati.
Privredna komora Kosova obavijestila je u petak Spoljnotrgovinsku komoru BiH da je kosovski ministar trgovine i industrije 20. jula “donio odluku o principu reciprociteta u trgovinskim odnosima s Republikom Srbijom i BiH”. U odluci se navodi da se carinski pečati BiH ne priznaju, te da će se primjenjivati carina od 10 odsto za robu i dokumenta koja sadrže ove pečate. Priština taj potez pravda time da BiH ne priznaje njihove carinske pečate zbog čega se na njihove proizvode naplaćuje carina.
U Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH ističu da BiH ne može priznati carinske pečate na kojima piše “Republika Kosovo”, jer je sporazum CEFTA u ime te jednostrano proglašene države potpisala Misija UN – UNMIK, čije oznake su jedine validne. “BiH nije priznala nezavisnost Kosova, tako da njihovi pečati ni carinska služba ne mogu biti priznati u BiH”, istakao je resorni ministar Mladen Zirojević.
On je ponovio da će Vladu u Prištini zbog toga prijaviti Sekretarijatu CEFTA kako bi što prije bile preduzete mjere da se ta odluka poništi.
Zirojević je ranije najavio da će svu štetu koja nastane uvođenjem carine platiti kosovske vlasti. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.