BANJALUKA, U Banjaluci je danas predstavljen prvi broj časopisa za upravno-pravnu teoriju i praksu pod nazivom “Moderna uprava” u izdanju Agencije za državnu upravu /ADU/ Republike Srpske /RS/, čiji zadatak je podrška reformi javne uprave RS i BiH.
Predsjednik Narodne skupštine RS Igor Radojičić rekao je da “RS smatra da je osnivanje državnog instituta za javne uprave nepotrebno i da bi ono predstavljalo još jedno neustavno prenošenje nadležnosti RS na nivo BiH”.
“Uporno se zaboravlja ko je i koliko do sada uspio u reformi javne uprave, pri čemu je RS otišla daleko ispred FBiH i u reformi nema namjeru da stoji u mjestu ili da se vraća unazad” rekao je Radojičić.
Prema njegovim riječima, RS može poručiti predstavnicima međunarodne zajednice da RS ne treba ponovo da pronalazi javnu upravu, “kako to očekuju neki domaći i strani politički krugovi”, nego je RS postavila sistem javne uprave prilagođavanjem postojećeg sistema evropskom pravu.
Radojičić je kazao da svaka zemlja u tranziciji mora modernizovati, pojeftiniti, depolitizovati i efikasnijom učiniti javnu upravu koja mora biti servis građana i privrede.
“Kad je riječ o finansiranju, javna uprava je uvijek između dva suprotstavljena zahtjeva: više novca treba za optimalne uslove, a stalni su zahtjevi za smanjenje učešća javne potrošnje u bruto društevnom proizvodu /BDP/”, rekao je Radojičić, podsjetivši da je RS prošle godine imali veći rast BDP-a nego u BiH, a da je učešće javne potrošnje u BDP-u zadržala na 37 odsto, dok je ono na nivou BiH bilo veće od 47 odsto.
On smatra da će poodmakli reformski procesi u državnoj upravi RS biti i putokazi za reformu lokalne samouprave i da modernizacija, racionalizacija i profesionalizacija jeste i mora ostati cilj reformi.
Radojičić je dodao da i izgradnja novog Administrativnog centra Vlade RS pruža optimalne uslove za rad republičke uprave i da daje osnov za očekivanje još boljih rezultata.
“Uspostavljen je i novi platni sistem usvajanjem tri zakona koji su u primjeni od ove godine, a i dalje aktivnosti u reformi javne uprave odvijaće se kako bi se došlo do rješenja koja zadovoljavaju i potrebe građana, ali i usklađuju domaće zakonodavstvo sa sistemom Evropske unije”, naveo je Radojičić.
Ministar uprave i lokalne samouprave RS Zoran Lipovac izrazio je nadu da će časopis “Moderna uprava” povećati i internu i eksternu komunikaciju “bez koje nema uspješne javne uprave”.
“U ovom trenutku RS ne vidi potrebu za prenosom nadležnosti i mi mislimo da reforma javne uprave treba i može da se radi na nivou RS”, poručio je Lipovac i dodao da je reforma javne uprave konstantan proces koji nikada neće biti idealan.
Direktor ADU RS Dragomir Kutlija rekao je da je povod publikovanju “Moderne uprave” taj što u BiH ne postoji časopis koji tretira problematiku javne uprave, njenu refomru, domete, ciljeve i svrhu.
Redovni profesor Pravnog fakulteta u banjaluci Petar Kunić istakao je da je u dva navrata u Briselu rečeno da je RS u reformi javne uprave otišla dalje od FBiH, pa čak i od Srbije i Hrvatske u nekim segmentima.
On je naglasio da treba podržavati decentralizaciju javne uprave, jer centralizacija nije prisutna čak ni u unitarnim državama.
Časopis “Moderna uprava” namijenjen je državnim službenicima, široj naučno-stručnoj čitalačkoj populaciji, studentima pravnih nauka i ostalih društvenih nauka, kao i svima onim koji se iz bilo kojih razloga interesuju za različitim aspektima i pitanjima dobro organizovane i transparentne javne uprave.
Publikacija će izlaziti najmanje dva puta godišnje, autori priloga su profesori Univerziteta u Banjaluci, državni službenici i javni radnici RS, a sadrži poglavlja zakonodavno-pravni aspekti dobre uprave, informacione tehnologije, menadžment ljudskih potencijala, komunikacije, predstavljanje ADU RS, pogledi i mišljenja, sudska praksa i osvrt.
Promociji časopisa prisustvovali su predsjednik RS Rajko Kuzmanović, ministri u Vladi RS, državni službenici, gradonačelnik Banjaluke Dragoljub Davidović, predstavnici pravosudnih i institucija javne uprave, univerzitetski profesori i drugi stručnjaci iz oblasti upravno-pravne teorije i prakse.
Komentariši