SARAJEVO, Kao predsjedavajuća CEFTA-e i SEE Investicionog komiteta (SEEIC), Bosna i Hercegovina će u 2013. imati posebno važnu ulogu u sektoru trgovine i investicija.
CEFTA 2006 strane su dogovorile da će CEFTA strukture biti aktivno uključene u pripremu i provođenje Strategije SEE 2020, imajući u vidu da su, od jedanaest predloženih ciljeva ove strategije, četiri povezana sa trgovinom – izjavila je za Agenciju Fena zamjenica ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Ermina Salkičević-Dizdarević.
Dodala je da će BiH raditi na daljnjem olakšavanju regionalne trgovine pojednostavljenjem procedura i propisa koji se odnose na trgovinu, eliminiranjem nepotrebnih barijera u trgovini, kao i promocijom investicija.
Salkičević-Dizdarević je istakla da će nakon ulaska Hrvatske u EU i izlaska iz CEFTA-e, hrvatski privrednici u odnosu na ostale potpisnice sporazuma primjenjivati ugovorne obveze iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju koji je EU sklopila s pojedinim zemljama CEFTA-e.
– Takođe, istupanjem Hrvatske iz CEFTA sporazuma prestaće preferencijalni bescarinski režim u trgovini koji po osnovu ovog sporazuma Hrvatska sada koristi. Znači, na određene grupe proizvoda (poput mlijeka i mliječnih proizvoda, konditorskih proizvoda, mesnih i duhanskih prerađevina) iz Hrvatske biće primjenjivane carine. Istovremeno, Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP), odnosno Privremeni sporazum o trgovini i trgovinskim pitanjima između BiH i EU koji je u primjeni do stupanja na snagu SSP-a, treba biti promijenjen na način da Hrvatska postane strana ugovornica, kao što su to i preostalih 27 država EU i na pripremi ovog dodatnog protokola se aktivno radi – pojasnila je Salkičević-Dizdarević.
Ona tvrdi da se Bosni Hercegovini, tokom predsjedavanja CEFTA-om, pružaju dodatne mogućnosti kroz liberalizaciju trgovine poljoprivrednim proizvodima i uklanjanje prepreka u trgovini između CEFTA strana, posebno sa zemljama u koje BiH izvozi proizvode.
– U prvoj polovini 2013. očekujemo sastanak Radne grupe za trgovinu uslugama na kojem će biti razmatrani potencijali za započinjanje pregovora o liberalizaciji trgovine uslugama među CEFTA stranama, u sektorima za koje interes pokaže svaka od CEFTA strana – naglasila je Salkičević-Dizdarević.
Po njenim riječima, Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH radi na razvoju proizvodnje, privlačenju stranih investicija i izjednačavanju naših privrednih subjekata s privrednim subjektima CEFTA zemalja, kao i s privrednim subjektima EU s kojima imamo zaključene trgovinske odnose, a sve u cilju poboljšanja konkurentnosti naših privrednika prilikom izvoza na strana tržišta.
– U toku 2012. BiH je predsjedavala Odborom za carine i porijeklo u okviru trgovinskog sporazuma CEFTA i kao rezultat tog predsjedavanja došlo je do poboljšanja trgovinskih odnosa kada je riječ o tretmanu roba na graničnom prijelazu i u smislu harmonizacije radnog vremena na graničnim prijelazima, na 24 sata, kako se robe ne bi duže zadržavale – kazala je Salkičević-Dizdarević. Fena
Komentariši