SARAJEVO, Nedovoljna regionalna saradnja ključni je razlog zašto sve prednosti Centralnoevropskog sporazuma o slobodnoj trgovini (CEFTA) nisu potpuno iskorištene, smatraju ekonomski stručnjaci u BiH.
Formirana kao zona slobodne trgovine, koja će zemlje regije pripremiti za ulazak na unutrašnje tržište Evropske unije, CEFTA ni tri godine nakon potpisivanja sporazuma nije u potpunosti zaživjela, a pogodnosti bescarinske trgovine posebno nedovoljno koristi BiH.
Iako pozitivnih kretanja u okviru trgovine BiH sa članicama CEFTA, posebno u ovoj godini ima, ekspert Spoljnotrgovinske komore BiH Igor Gavran ističe da je nedovoljna regionalna saradnja jedan od najznačajnijih razloga zašto pomaci nisu veći.
Dodaje da je saradnja moguća i opravdana, a prostor za zajedničku proizvodnju posebno je veliki u auto-industriji, namjenskoj industriji, energetici i turizmu, mada nije nimalo zanemarljiv ni u drugim sektorima.
“Kad je riječ o auto-industriji, posebna šansa je pokretanje proizvodnje FIAT-a u Kragujevcu, dok je u namjenskoj industriji regionalni pristup nužnost s obzirom da su mnogi najsofisticiraniji proizvodi u bivšoj Jugoslaviji iz ove oblasti proizvođeni u kooperaciji kompanija iz više tadašnjih republika i samostalno se ne mogu proizvesti samo u jednoj”, pojašnjava Gavran.
Azra Hadžiahmetović, profesorica na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu, smatra da je jedan od razloga za nekorištenje pogodnosti CEFTA-a činjenica da je riječ o privremenom sporazumu. Konstatuje da većina naše proizvodnje nije standardizirana prema zahtjevima EU i da bi bilo bitno da naše kompanije pronađu nova tržišta u ovom prelaznom periodu. Smatra da je jedan od problema i slaba diverzifikacija proizvodnje.
“Zemlje u regiji orijentisane su na trgovinu malim brojem proizvoda. Uglavnom, jedni drugima konkurišemo osjetljivim proizvodima poput mesa i mesnih prerađevina, mlijeka i mliječnih proizvoda, voća i povrća. Svako pokušava da makne konkurenciju umjesto da osvaja tržište novim proizvodima”, naglašava Hadžiahmetovićeva.
Jerko Ivanković Lijanović, poslanik u paralamentu BiH i suvlasnik kompanije “Lijanovići” iz Širokog Brijega, smatra da je CEFTA stvorena za velike proizvođače kojima omogućava da prošire tržišta, dok BiH takvih kompanija nema.
“CEFTA daje prednost jačima, a Srbija i Hrvatska imaju veću proizvodnju, veće poticaje, dok Hrvatska čak koristi i pretpristupne fondove EU. Stoga susjedi, koristeći pogodnosti CEFTA, uništavaju našu proizvodnju”, ističe Ivanković. Zato vjeruje da je potrebno uvesti zaštitne mjere dok naša zemlja ne oporavi proizvodnju.
Eksploatacija umjesto saradnje
Deklarativni interes regionalne saradnje stalno je ponavljan na svim skupovima, ali u praksi je realiziran kroz “saradnju” u našoj kupovini gotovih proizvoda iz susjednih zemalja i njihovoj kupovini naših jeftinih sirovina, repromaterijala i energenata, kaže Igor Gavran, ekspert Spoljnotrgovinske komore BiH .
“Takva ‘saradnja’ je u stvari ekonomska eksploatacija BiH, mada u ravnopravnoj tržišnoj utakmici mi imamo šta ponuditi”, naglašava Gavran. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.