BANJALUKA, Ukupni kumulativni deficit Republike Srpske za 2010. godinu iznosi 1,111 milijardi KM, što je za 105 miliona više u odnosu na Konsolidovani izvještaj Vlade Srpske za ovaj period, rezultati su revizije budžetskih korisnika i konsolidovanog izvještaja Budžeta Republike za prethodnu godinu.
Obrazlažući Izvještaj poslanicima u Narodnoj skupštini Srpske, glavni republički revizor Boško Čeko rekao je da je, prema rezultatima revizije provedene u osam mjeseci ove godine, ukupan budžetski deficit u 2010. godini iznosio 731,47 miliona KM, dok je deficit u konsolidovanom izvještaju Vlade iznosio 666,67 miliona.
Čeko je rekao da je za osam mjeseci izvršeno 48 finansijskih revizija, od čega je pozitivno mišljenje dato za 18 institucija, 29 je mišljenja sa rezervom, te jedno negativno mišljenje.
Prema revizorovim riječima, Ministarstvo porodice, omladine i sporta dobilo je negativno mišljenje zbog neprovođenja revizorskih preporuka iz proteklog revizorskog izvještaja koje se odnose na funkcionisanje internih kontrola, planiranje na bazi programa i neobezbjeđenja transparentnosti prilikom dodjele sredstava.
On je naveo da je mišljenje sa rezervom dato za 12 ministarstava, sedam budžetskih agencija, te Fond zdravstvenog osiguranja, Fond stanovanja i Fond za razvoj i zapošljavanje, kao i šest opština zbog nedovoljno razvijene planske funkcije i budžetskih prekoračenja koja su se kretala od jedan do 170 odsto i pokrivana su realokacijama.
“Tekući deficit za 2010. godinu prema reviziji iznosio je 408 miliona KM, što u odnosu na konsolidovani izvještaj Vlade Srpske predstavlja razliku od 64,79 miliona maraka”, istakao je Čeko.
Govoreći o odstupanjima koja su uočena u konsolidovanom izvještaju, Čeko je rekao da su materijalni troškovi i usluge u odnosu na odobreni budžet veći za 21 odsto, dok je po isteku fiskalne godine izvršeno 226 realokacija.
“Ukupna kapitalna ulaganja ostvarena su sa 28 odsto više u odnosu na odobreni budžet, pored toga poslovni prostor Ministarstva pravde od 16,9 miliona KM ostao je neuknjižen u Glavnoj knjizi trezora, kao i nabavka poslovnog prostora Republičke uprave za geodetske imovinsko-pravne poslove za poslovnu jedinicu Prijedor u iznosu od šest miliona KM”, rekao je Čeko novinarima.
On je dodao da kod Ministarstva prosvjete i kulture u Glavnu knjigu trezora nisu unesene obaveze od 402.000 maraka, Ministarstvo finansija nije izvršilo naplatu akontacija, kredita i avansa u iznosu od tri miliona maraka, dok kod Ministarstva poljoprivrede u 2010. godini nije vršen obračun naknada po osnovu koncesija na stanju iz 2009. godine u iznosu od 1,5 miliona KM.
Kada je riječ o dugovanju preduzeća “Željeznice Republike Srpske” prema republičkom budžetu, ona su na kraju prethodne godine iznosila 15 miliona KM, jer su obaveze “Željeznica” po ino-kreditima za 2008, 2009. i 2010. godinu namirene iz budžeta.
Govoreći o stanju javnih fondova, revizor je rekao da je njihov kumulativni deficit iznosio 338,397 miliona KM, od čega na Fond zdravstvenog osiguranja otpada 111,636 miliona maraka, na Fond penzijsko-invalidskog osiguranja 190,866 miliona i Fond za zapošljavanje Srpske 2,746 miliona KM.
“Kratkoročne obaveze Fonda iznosile su 131,580 miliona KM i odnose se na obaveze prema zdravstvenim ustanovama, dobavljačima, prema ino-osiguranju i refundacije, dok su dugoročne obaveze iznosile 140,560 miliona maraka, od čega je zajam prema Vladi Srpske u iznosu od 80 miliona maraka”, istakao je Čeko.
Glavni revizor Republike Srpske obrazložio je poslanicima i Izvještaj o aktivnostima i poslovanju Glavne službe za reviziju javnog sektora Srpske za prošlu godinu.
Obraćajući se poslanicima, predsjednik Udruženja penzionera Srpske Rade Rakulj rekao je da u Republici najniža penzija i dalje iznosi 160 KM, što je posljedica ogromnog broja korisnika beneficiranih prava iz Fonda PIO.
“Penzioneri u Srpskoj od 2009. godine imali su prosječnu penziju od 335 KM, a prosječna plata je bila 771 KM, dok danas plata iznosi 811 KM, a penzija je pala za 15 KM i iznosi 320 KM”, istakao je Rakulj.
Rakulj je predložio da bude formirana skupštinska stručna komisija da pregleda prihode Fonda PIO i da uvidi ko je krivac za ovakvo stanje u Fondu, zaključujući da će u suprotnom korisnici i davaoci usluga vrlo brzo izraziti nezadovoljstvo ovakvim stanjem.
U toku je skupštinska pauza do 17.00 časova, nakon koje će poslanici raspravljati o ovim izvještajima.