PRAG, Češka pivara Buđejovicki budvar prodala je prošle godine 1,46 miliona hektolitara piva, najviše u svojoj 119 godina dugoj istoriji.
Na dobre rezultate najviše je uticao izvoz. Plasman je na godišnjem nivou povećan 2,5 odsto, a prihodi sedam odsto, na 2,3 milijarde kruna (82 miliona evra), rekao je agenciji ČTK portparol pivare, Petr Samec.
Izvoz piva je povećan šest odsto na 813.000 hektolitara i bio je najveći u istoriji.
“Uspjeli smo značajno da povećamo prodaju na našim najvažnijim tržištima u Njemačkoj i Slovačkoj, a do povećanja je došlo takođe u mnogim drugim zemljama. Osvojili smo i neka potpuno nova tržišta”, rekli su u Budvaru.
Prošle godine je broj zemalja u koje se izvozi povećan za pet, na ukupno sedamdeset. Nova tržišta su, pored ostalih, Republika Kongo, Kenija i Tajland. Radi poređenja, 1991. godine pivara je izvozila u samo 18 zemalja.
Pivara je na tržište plasirala nekoliko novih i sezonskih piva. Od njih je najzanimljivije bilo specijalno pivo B:CRYO. Uspješno je završeno redizajniranje sve ambalaže za marku “badvajzer budvar” (Budweiser) u Portugalu i Norveškoj, rekao je Samec.
Vlasnik nacionalnog preduzeća Buđejovicki Budvar je češka država.
Budvar je na četvrtom mjestu u Češkoj po proizvodnji piva. Najviše proizvodi Plzenjski Prazdroj. Pored “pilsner urkela” u toj pivari se proizvode i druge poznate marke “gambrinus”, “velkopopovicki kozel” i “radegast”. Prazdroj još nije objavio prošlogodišnje rezultate, a 2013. je proizveo 9,7 miliona hektolitara. Vlasnik te pivare je SAB Miler, druga najveća pivarska grupa na svijetu (iza AB InBev).
Na drugom mjestu je Staropramen koji proizvodi skoro upola manje piva od svog najvećeg rivala i takođe je u stoprocentnom stranom vlasništvu kanadske kompanije Molson kurs (Coors), koja je vlasnik i Apatinske pivare.
Na trećem mjestu je Hajneken ČR (Heineken), vlasništvo holandskog Hajnekena, koji je svoj visoki tržišni udio stekao kupovinom pivara Starobrno, Krušovice, Breznjak i Zlatopramen, podsjeća ČTK. Tanjug